Go4value IT Consulting AB
559065-0775Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
19 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kivra: 559065-0775, 106 31 Stockholm
Postadress
Kivra: 559065-0775, 106 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska verka inom branschen datakonsultverksamhet, systemdesign. Utveckling och försäljning av datasystem kan även ingå i verksamheten.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 623 tkr | 659 tkr | – |
| 2018 | −0 tkr | −92 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 40 tkr | 987 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 85 tkr | 1 092 tkr |
| 2021 | – | 29 tkr | 1 109 tkr |
| 2022 | – | −35 tkr | 1 569 tkr |
| 2023 | – | −147 tkr | 1 674 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 99 tkr | 1 756 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 19 tkr | 1 772 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,5 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | −0 | 1 623 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 25 | 21 | 148 | 36 | 21 | 21 | 20 | – | – |
| Rörelsekostnader | 25 | 21 | 148 | 36 | 21 | 21 | 21 | – | – |
| Rörelseresultat | −25 | −21 | −148 | −36 | −21 | −21 | −21 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 2 | 0 | 0 | 106 | 77 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 15 | – | 0 | 16 | – | – |
| Finansiella poster | 44 | 120 | 2 | 1 | 50 | 106 | 61 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 19 | 99 | −147 | −35 | 29 | 85 | 40 | −92 | 659 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −11 | 90 | 28 | −7 | 20 | 35 | – | – |
| Resultat före skatt | 19 | 88 | −57 | −7 | 22 | 105 | 75 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 4 | 7 | – | 0 | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 15 | 82 | −57 | −7 | 17 | 105 | 75 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 1 586 | 1 303 | 1 539 | 1 350 | 879 | 813 | 800 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 31 | 38 | 84 | 111 | 141 | 162 | 169 | – | – |
| Kassa och bank | 172 | 432 | 51 | 204 | 213 | 231 | 181 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 790 | 1 774 | 1 674 | 1 665 | 1 233 | 1 205 | 1 150 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 790 | 1 774 | 1 674 | 1 665 | 1 233 | 1 205 | 1 150 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 706 | 1 624 | 1 682 | 1 526 | 1 042 | 937 | 861 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 722 | 1 706 | 1 624 | 1 519 | 1 059 | 1 042 | 937 | – | – |
| Eget kapital | 1 772 | 1 756 | 1 674 | 1 569 | 1 109 | 1 092 | 987 | – | – |
| Obeskattade reserver | 11 | 11 | 0 | 90 | 118 | 110 | 130 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | – | 0 | 2 | 2 | 3 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 4 | 7 | −0 | 5 | 5 | 0 | 30 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 | 7 | −0 | 7 | 7 | 3 | 33 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 790 | 1 774 | 1 674 | 1 665 | 1 233 | 1 205 | 1 150 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,5 % | 99,5 % | 100 % | 98,5 % | 97,5 % | 97,8 % | 94,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 757 % | 7 168 % | −13 556 100 % | 4 589 % | 5 152 % | 11 747 % | 1 056 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | −2 080 200 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | 9 902 500 % | – | – | – | – | – | 9 192 400 % | 40,6 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | – | – | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 % | 4,7 % | −3,4 % | −0,5 % | 1,6 % | 9,6 % | 7,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 15 tkr | 82 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital fondemission | – | 0 |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | – | 0 |
| Forandring eget kapital aktiekapital overforing fritt eget kapital aterbetalning aktieagare | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 15 tkr | 82 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −82 tkr | 57 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 1 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 82 tkr | −57 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat egna aktier | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fondemission | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat forandring reservfond | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat minskning aktiekapital | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat minskning bunden overskursfond | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat overlatelse egna aktier | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat tackning forlust | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat upplosning uppskrivningsfond | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −11 tkr |
| Forslag disposition | 1 722 tkr | 1 706 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 722 tkr | 1 706 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 0 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 31 tkr | 36 tkr |
| Ovriga lagertillgangar | 1 586 tkr | 1 303 tkr |
| Periodiseringsfonder | 11 tkr | 11 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 43 tkr | 117 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Go4value IT Consulting ABHuvudarbetsställe
Kivra: 559065-0775, 106 31 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559065-0775
Registreringsdatum
2 juni 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.