Goceram AB
556609-2788Aktiebolagreg. 2001
Mölndal, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−21 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
–
Goceram | Medium Pressure Powder Injection Molding
goceram.se
Adresser
Besöksadress
Svealiden 8, 431 38 Mölndal
Postadress
Svealiden 8, 431 38 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva agenturverksamhet, utveckling och marknadsföring av produktionsutrustning för formsprutning av keramiska och pulvermetallurgiska material. Bolaget skall även utföra tjänster inom formsprutning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 825 tkr | 533 tkr | – |
| 2019 | 1 679 tkr | −139 tkr | – |
| 2020 | 978 tkr | −157 tkr | 815 tkr |
| 2021 | 432 tkr | 130 tkr | 938 tkr |
| 2022 | 295 tkr | −339 tkr | 603 tkr |
| 2023 | 119 tkr | −94 tkr | 509 tkr |
| 2024 | 78 tkr | −177 tkr | 332 tkr |
| 2025 | −0 tkr | −226 tkr | 106 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −21 tkr | 86 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 57,2 % – branschmedian 57,3 %
Vinstmarginal −12 376,8 % – branschmedian 5,7 %
Omsättningstillväxt −3 460 % – branschmedian −0 %
Median för 1058 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | −0 | 78 | 119 | 295 | 432 | 978 | 1 679 | 1 825 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 27 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | −0 | 79 | 119 | 299 | 459 | 980 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 45 | 57 | 4 | 384 | 86 | 780 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 166 | 162 | 147 | 132 | 213 | 183 | 280 | – | – |
| Personalkostnader | 2 | 13 | 46 | 68 | 34 | 55 | 76 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | 2 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 5 | 4 | 6 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 174 | 226 | 256 | 213 | 638 | 329 | 1 136 | – | – |
| Rörelseresultat | −174 | −226 | −177 | −94 | −339 | 130 | −157 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 153 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 153 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −21 | −226 | −177 | −94 | −339 | 130 | −157 | −139 | 533 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 4 | −4 | 40 | – | – |
| Resultat före skatt | −21 | −226 | −177 | −94 | −335 | 126 | −117 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 3 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −21 | −226 | −177 | −94 | −335 | 123 | −117 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 7 | 12 | 16 | 21 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 121 | 121 | 290 | 450 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 123 | 128 | 302 | 466 | 521 | 500 | 500 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 112 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 14 | 15 | 15 | 126 | 29 | 65 | – | – |
| Kassa och bank | 10 | 29 | 20 | 33 | 73 | 463 | 259 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 26 | 43 | 36 | 48 | 199 | 492 | 324 | – | – |
| Summa tillgångar | 150 | 171 | 337 | 515 | 720 | 992 | 824 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | 112 | – | – |
| Balanserat resultat | −6 | 220 | 397 | 491 | 826 | 703 | 820 | – | – |
| Fritt eget kapital | −26 | −6 | 220 | 397 | 491 | 826 | 703 | – | – |
| Eget kapital | 86 | 106 | 332 | 509 | 603 | 938 | 815 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 4 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 59 | 59 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 45 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 | 6 | 5 | 5 | 116 | 50 | 9 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 150 | 171 | 337 | 515 | 720 | 992 | 824 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57,2 % | 62,2 % | 98,5 % | 99 % | 83,8 % | 94,9 % | 99 % | – | – |
| Kassalikviditet | 522 % | 768 % | 713 % | 896 % | 171 % | 986 % | 3 731 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −103 523,2 % | 4 523 040 % | −228 % | −79,1 % | −114,8 % | 30,1 % | −16 % | – | – |
| Vinstmarginal | −12 376,8 % | 4 519 820 % | −227,6 % | −79,1 % | −114,8 % | 30,1 % | −16 % | −8,3 % | 29,2 % |
| Omsättningstillväxt | −3 460 % | −100 % | −34,8 % | −59,7 % | −31,6 % | −55,8 % | −41,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −24,3 % | −212,6 % | −53,2 % | −18,5 % | −55,5 % | 13,2 % | −14,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 121 tkr | 121 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −21 tkr | −226 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −21 tkr | −226 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 226 tkr | 177 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −226 tkr | −177 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 2 tkr | 7 tkr |
| Forslag disposition | −26 tkr | −6 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −26 tkr | −6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 14 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 59 tkr | 59 tkr |
| Reservfond | 12 tkr | 12 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Goceram ABHuvudarbetsställe
Svealiden 8, 431 38 Mölndal
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556609-2788
Registreringsdatum
10 april 2001
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mölndal, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 28.410 – Tillverkning av maskiner för metallbearbetning och verktygsmaskiner för bearbetning av metall
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.