swereg

Goda idéer från Alva AB

559156-4934Aktiebolagreg. 2018

Träning & gym
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Hemse, Gotlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

836 tkr

+19 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

9 tkr

+236 % mot föregående år

Soliditet

41 %

+2,9 p.e. mot föregående år

Anställda

0.3

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Storgatan 39, 623 50 Hemse

Postadress

Storgatan 39, 623 50 Hemse

Verksamhetsbeskrivning

Gym, personlig träning och övrig konsultverksamhet inom områdena hälsa, nutrition, livsmedel och träning.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020734 tkr28 tkr50 tkr
2021547 tkr58 tkr94 tkr
2022641 tkr30 tkr118 tkr
2023636 tkr18 tkr130 tkr
2024702 tkr−6 tkr130 tkr
2025836 tkr9 tkr135 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 41,5 % – branschmedian 50,6 %

Vinstmarginal 1 % – branschmedian 2,7 %

Omsättningstillväxt 19,1 % – branschmedian 1,5 %

Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning836702636641547734
Övriga rörelseintäkter1622133912290
Rörelseintäkter852724649679669824
Råvaror och förnödenheter141527312470
Övriga externa kostnader437346308345329381
Personalkostnader352323250229215318
Av- och nedskrivningar404343423925
Rörelsekostnader843727628646607795
Rörelseresultat9−321336229
Ränteintäkter och liknande00––––
Räntekostnader och liknande033351
Finansiella poster−0−3−3−3−5−1
Resultat efter finansiella poster9−618305828
Bokslutsdispositioner06––0−25
Resultat före skatt901830583
Skatt på årets resultat3157143
Årets resultat6−11323440

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar281321364407431434
Anläggningstillgångar281321364407431434
Kundfordringar4−4––––
Kortfristiga fordringar37363371232
Kassa och bank1159364546723
Omsättningstillgångar15112997617955
Summa tillgångar432450461468510489
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat8080684400
Fritt eget kapital85808068440
Eget kapital1351301301189450
Obeskattade reserver565662626262
Långfristiga skulder166211212261329335
Leverantörsskulder5134391012
Skatteskulder444151912
Kortfristiga skulder755457272441
Summa eget kapital och skulder432450461468510489

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda0.30.30.90.30.60.6
Föreslagen utdelning (tkr)000–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet41,5 %38,6 %39 %35,7 %28,2 %20,4 %
Kassalikviditet202 %240 %171 %227 %322 %133 %
Rörelsemarginal1,1 %−0,5 %3,2 %5,2 %11,4 %3,9 %
Vinstmarginal1 %−0,9 %2,8 %4,7 %10,5 %3,8 %
Omsättningstillväxt19,1 %10,3 %−0,7 %17 %−25,4 %–
Avkastning på eget kapital4,2 %−0,6 %9,8 %19,9 %46,7 %0,1 %
Omsättning per anställd2 786 tkr2 339 tkr707 tkr2 135 tkr912 tkr1 223 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar56 tkr56 tkr
Arets resultat eget kapital6 tkr−788
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat6 tkr−788
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning788−13 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−78813 tkr
Forandring overavskrivningar06 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet208 tkr222 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden277 tkr277 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar69 tkr55 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar14 tkr14 tkr
Forskott fran kunder4 tkr−861
Forslag disposition85 tkr80 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning85 tkr80 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter6 tkr7 tkr
Inventarier verktyg installationer73 tkr99 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden258 tkr258 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar185 tkr159 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar26 tkr29 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga26 tkr33 tkr
Ovriga kortfristiga skulder16 tkr16 tkr
Ovriga langfristiga skulder166 tkr211 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut–0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter0–

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –

  • Goda idéer från Alva ABHuvudarbetsställe

    Storgatan 39, 623 50 Hemse

    Träning & gym

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559156-4934

Registreringsdatum

20 april 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Gotland, Gotlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Träning & gym

  • SNI 93.130 – Drift av gymanläggningar

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler