Gödeby AB
556969-5173Aktiebolagreg. 2014
Falkenberg, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
460 tkr
Resultat efter fin. poster
−66 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1
godeby.com
godeby.com
Adresser
Besöksadress
Ljungsjövägen 2, 311 95 Falkenberg
Postadress
Ljungsjövägen 2, 311 95 Falkenberg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom hästnäringen, med såväl uppdrags- och evenemangskörning som avverkning och framkörning i skogområden och skötsel av naturreservat. Bolaget håller även i utbildningar och kurser inom hästnäringen. Bolaget kommer även att utföra diverse montagearbeten och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 634 tkr | 168 tkr | – |
| 2019 | 881 tkr | 182 tkr | – |
| 2020 | 1 280 tkr | 282 tkr | 511 tkr |
| 2021 | 880 tkr | 64 tkr | 400 tkr |
| 2022 | 948 tkr | −21 tkr | 220 tkr |
| 2023 | 1 044 tkr | 395 tkr | 446 tkr |
| 2024 | 1 355 tkr | 572 tkr | 737 tkr |
| 2025 | 840 tkr | 125 tkr | 752 tkr |
| 2026 | 460 tkr | −66 tkr | 564 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −14,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −45,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 460 | 840 | 1 355 | 1 044 | 948 | 880 | 1 280 | 881 | 634 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 119 | 61 | 20 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 460 | 842 | 1 474 | 1 105 | 968 | 880 | 1 281 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 201 | 324 | 425 | 294 | 584 | 300 | 372 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 27 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 208 | 247 | 285 | 252 | 117 | 72 | 189 | – | – |
| Personalkostnader | 13 | 41 | 8 | 6 | 10 | 332 | 350 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 107 | 113 | 100 | 118 | 120 | 97 | 67 | – | – |
| Rörelsekostnader | 529 | 725 | 846 | 670 | 832 | 801 | 977 | – | – |
| Rörelseresultat | −69 | 117 | 628 | 435 | 136 | 79 | 303 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 10 | 2 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 8 | 40 | 7 | 16 | 21 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 8 | −56 | −39 | −157 | −16 | −21 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −66 | 125 | 572 | 395 | −21 | 64 | 282 | 182 | 168 |
| Bokslutsdispositioner | 93 | 23 | −189 | −69 | 21 | 0 | −73 | – | – |
| Resultat före skatt | 27 | 147 | 383 | 326 | 0 | 64 | 209 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 15 | 33 | 92 | 100 | 0 | 14 | 48 | – | – |
| Årets resultat | 12 | 114 | 291 | 226 | −0 | 49 | 162 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 412 | 519 | 617 | 610 | 728 | 764 | 839 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 50 | 50 | 200 | 200 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 412 | 519 | 617 | 660 | 778 | 964 | 1 039 | – | – |
| Varulager | 184 | 224 | 167 | 31 | 30 | 117 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 14 | 83 | 182 | 41 | 67 | 16 | 253 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 101 | 187 | 324 | 221 | 163 | 46 | 258 | – | – |
| Kassa och bank | 227 | 274 | 325 | 340 | 208 | 98 | 497 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 512 | 685 | 817 | 593 | 401 | 261 | 755 | – | – |
| Summa tillgångar | 924 | 1 204 | 1 433 | 1 253 | 1 179 | 1 225 | 1 794 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 502 | 587 | 396 | 170 | 170 | 301 | 300 | – | – |
| Fritt eget kapital | 514 | 702 | 687 | 396 | 170 | 350 | 461 | – | – |
| Eget kapital | 564 | 752 | 737 | 446 | 220 | 400 | 511 | – | – |
| Obeskattade reserver | 277 | 369 | 392 | 203 | 134 | 155 | 155 | – | – |
| Långfristiga skulder | 75 | 31 | 167 | 540 | 651 | 634 | 865 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | 8 | 39 | 57 | 174 | 28 | 145 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 23 | 7 | – | 0 | 8 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | 52 | 138 | 63 | 174 | 36 | 262 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 924 | 1 204 | 1 433 | 1 253 | 1 179 | 1 225 | 1 794 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 200 | 100 | – | – | 180 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,8 % | 86,8 % | 73,2 % | 48,5 % | 27,7 % | 42,7 % | 35,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 4 109 % | 888 % | 472 % | 887 % | 213 % | 402 % | 288 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −15 % | 13,9 % | 46,3 % | 41,7 % | 14,4 % | 9 % | 23,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −14,4 % | 14,9 % | 42,2 % | 37,8 % | −2,2 % | 7,3 % | 22 % | 20,7 % | 26,5 % |
| Omsättningstillväxt | −45,2 % | −38 % | 29,8 % | 10,1 % | 7,7 % | −31,3 % | 45,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,1 % | 15,2 % | 39,5 % | 50,7 % | −0,1 % | 12,3 % | 31,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 460 tkr | 840 tkr | 1 355 tkr | 1 044 tkr | 948 tkr | 880 tkr | 1 280 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 28 tkr | 47 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 200 tkr | 200 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 12 tkr | 114 tkr |
| Byggnader mark | 31 tkr | 34 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 45 tkr | 45 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 14 tkr | 11 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 12 tkr | 114 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −114 tkr | −291 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 114 tkr | 291 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 564 tkr | 752 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 12 tkr | 114 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 100 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 20 tkr | 23 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 73 tkr | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 334 tkr | 411 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 768 tkr | 768 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 434 tkr | 357 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | – | 16 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 77 tkr | 77 tkr |
| Forslag disposition | 514 tkr | 702 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 414 tkr | 502 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 47 tkr | 75 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 814 tkr | 814 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 767 tkr | 739 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 28 tkr | 34 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 184 tkr | 224 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 76 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 44 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 75 tkr | 31 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 249 tkr | 322 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Gödeby ABHuvudarbetsställe
Ljungsjövägen 2, 311 95 Falkenberg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556969-5173
Registreringsdatum
23 april 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falkenberg, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.411 – Takarbeten av plåt
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.