Golander Consulting AB
556998-8230Aktiebolagreg. 2014
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−10 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kvarntorget 11 7TR, 754 21 Uppsala
Postadress
Kvarntorget 11 7TR, 754 21 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsult och kursverksamhet inom medicinska området
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 814 tkr | 586 tkr | – |
| 2017 | 1 190 tkr | 1 054 tkr | – |
| 2018 | 1 490 tkr | 1 307 tkr | 1 822 tkr |
| 2019 | 982 tkr | 747 tkr | 2 294 tkr |
| 2020 | 964 tkr | 572 tkr | 2 453 tkr |
| 2021 | 966 tkr | 451 tkr | 2 627 tkr |
| 2022 | 150 tkr | −130 tkr | 2 292 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −33 tkr | 2 064 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 289 tkr | 2 027 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −10 tkr | 1 918 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,7 % – branschmedian 77,9 %
Vinstmarginal – – branschmedian 16,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −9,6 %
Median för 1915 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 150 | 966 | 964 | 982 | 1 490 | 1 190 | 814 |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | 150 | 966 | 964 | 982 | 1 490 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 | 16 | 10 | 47 | 111 | 82 | 94 | 103 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 63 | 403 | 309 | 141 | 80 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 | 16 | 10 | 110 | 515 | 391 | 235 | 183 | – | – |
| Rörelseresultat | −10 | −16 | −10 | 40 | 451 | 572 | 747 | 1 307 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 305 | −23 | −170 | 0 | −1 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −10 | 289 | −33 | −130 | 451 | 572 | 747 | 1 307 | 1 054 | 586 |
| Bokslutsdispositioner | 140 | −75 | 0 | −10 | 0 | −143 | 76 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 130 | 214 | −33 | −140 | 451 | 429 | 823 | 1 307 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 30 | 47 | 0 | 7 | 95 | 92 | 180 | 288 | – | – |
| Årets resultat | 100 | 168 | −33 | −147 | 357 | 337 | 643 | 1 018 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 216 | 2 476 | 2 389 | 2 416 | 2 586 | 2 226 | 1 906 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 216 | 2 476 | 2 389 | 2 416 | 2 586 | 2 226 | 1 906 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 23 | 0 | 242 | 171 | 135 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 4 | 2 | 23 | 1 | 325 | 313 | 199 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 200 | – | – |
| Kassa och bank | 16 | 20 | 24 | 215 | 454 | 344 | 520 | 2 069 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 18 | 24 | 26 | 238 | 455 | 668 | 833 | 2 468 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 234 | 2 500 | 2 415 | 2 654 | 3 041 | 2 894 | 2 739 | 2 468 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 768 | 1 809 | 2 047 | 2 389 | 2 220 | 2 067 | 1 600 | 754 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 868 | 1 977 | 2 014 | 2 242 | 2 577 | 2 403 | 2 244 | 1 772 | – | – |
| Eget kapital | 1 918 | 2 027 | 2 064 | 2 292 | 2 627 | 2 453 | 2 294 | 1 822 | – | – |
| Obeskattade reserver | 276 | 416 | 341 | 341 | 331 | 331 | 188 | 264 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 30 | 47 | 0 | 0 | 31 | 0 | 156 | 234 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 40 | 57 | 10 | 21 | 83 | 110 | 257 | 381 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 234 | 2 500 | 2 415 | 2 654 | 3 041 | 2 894 | 2 739 | 2 468 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 0.2 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 209 | 205 | 195 | 188 | 183 | 177 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,7 % | 94,3 % | 96,7 % | 96,6 % | 95 % | 93,9 % | 89,2 % | 82,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 45 % | 42 % | 257 % | 1 123 % | 546 % | 608 % | 324 % | 647 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 26,8 % | 46,7 % | 59,4 % | 76,1 % | 87,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | −86,7 % | 46,7 % | 59,3 % | 76,1 % | 87,7 % | 88,6 % | 72 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −84,5 % | 0,2 % | −1,8 % | −34,1 % | 25,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,2 % | 8,3 % | −1,6 % | −6,4 % | 13,6 % | 13,7 % | 28 % | 55,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 750 tkr | 966 tkr | 964 tkr | 982 tkr | 1 490 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 2 216 tkr | 2 476 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 216 tkr | 2 476 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 260 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 960 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 1 043 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 100 tkr | 168 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 100 tkr | 168 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −168 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 168 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 209 tkr | 205 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 140 tkr | −75 tkr |
| Forslag disposition | 1 868 tkr | 1 977 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 546 tkr | 1 768 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 4 tkr |
| Periodiseringsfonder | 276 tkr | 416 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 305 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Golander Consulting ABHuvudarbetsställe
Kvarntorget 11 7TR, 754 21 Uppsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556998-8230
Registreringsdatum
30 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.