Golkar Management AB
559406-2639Aktiebolagreg. 2022
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 575 tkr
Resultat efter fin. poster
−204 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östens Väg 13, 187 72 Täby
Postadress
Östens Väg 13, 187 72 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall - självt eller genom hel- och delägda bolag - bedriva konsultverksamhet inom samhällsbyggnadbranschen och därmed förenlig verksamhet. Därjämte skall bolaget - självt eller genom hel- och delägda bolag - ha till föremål att bedriva uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 1 328 tkr | 448 tkr | 292 tkr |
| 2024 | 2 142 tkr | 980 tkr | 780 tkr |
| 2025 | 1 575 tkr | −204 tkr | 578 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 55,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −13 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −26,4 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 575 | 2 142 | 1 328 |
| Rörelseintäkter | 1 575 | 2 142 | 1 328 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 11 | 41 |
| Övriga externa kostnader | 629 | 698 | 190 |
| Personalkostnader | 1 007 | 384 | 650 |
| Av- och nedskrivningar | 144 | 77 | – |
| Rörelsekostnader | 1 780 | 1 170 | 881 |
| Rörelseresultat | −205 | 972 | 447 |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 8 | 1 |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 1 |
| Finansiella poster | 0 | 8 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −204 | 980 | 448 |
| Bokslutsdispositioner | 205 | −170 | −110 |
| Resultat före skatt | 1 | 810 | 338 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 167 | 70 |
| Årets resultat | −2 | 642 | 267 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 498 | 306 | 350 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 48 | 24 | – |
| Anläggningstillgångar | 546 | 330 | 350 |
| Kortfristiga fordringar | 354 | 552 | 157 |
| Kassa och bank | 258 | 593 | 95 |
| Omsättningstillgångar | 612 | 1 145 | 252 |
| Summa tillgångar | 1 157 | 1 475 | 602 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 555 | 112 | – |
| Fritt eget kapital | 553 | 755 | 267 |
| Eget kapital | 578 | 780 | 292 |
| Obeskattade reserver | 75 | 280 | 110 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | – |
| Skatteskulder | 121 | 245 | 70 |
| Kortfristiga skulder | 504 | 415 | 199 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 157 | 1 475 | 602 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 155 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,1 % | 67,9 % | 63,1 % |
| Kassalikviditet | 121 % | 276 % | 126 % |
| Rörelsemarginal | −13 % | 45,4 % | 33,7 % |
| Vinstmarginal | −13 % | 45,7 % | 33,7 % |
| Omsättningstillväxt | −26,4 % | 61,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,3 % | 82,4 % | 91,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 48 tkr | 24 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | 642 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 6 | 2 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | 642 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −442 tkr | −112 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 200 tkr | 155 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 442 tkr | 112 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 205 tkr | −170 tkr |
| Forslag disposition | 553 tkr | 755 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 353 tkr | 555 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 151 tkr | 380 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 498 tkr | 306 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 718 tkr | 383 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 220 tkr | 77 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 335 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 144 tkr | 77 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 203 tkr | 172 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 271 tkr | 139 tkr |
| Periodiseringsfonder | 75 tkr | 280 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 112 tkr | 32 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 15 nov. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Golkar Management ABHuvudarbetsställe
Östens Väg 13, 187 72 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559406-2639
Registreringsdatum
15 november 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 68.120 – Utformning av byggprojekt
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.