Golv och Tapethuset i Klippan Aktiebolag
556218-3409Aktiebolagreg. 1982
Klippan, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
9 533 tkr
Resultat efter fin. poster
1 016 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karossvägen 1, 264 31 Klippan
Postadress
Karossvägen 1, 264 31 Klippan
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva handel med färger, tapeter och golvmaterial, samt låssystem och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 16 411 tkr | 1 700 tkr | – |
| 2017 | 15 643 tkr | 933 tkr | – |
| 2018 | 17 006 tkr | 730 tkr | 2 848 tkr |
| 2019 | 17 751 tkr | 1 123 tkr | 4 031 tkr |
| 2020 | 22 911 tkr | 3 205 tkr | 4 873 tkr |
| 2021 | 11 749 tkr | 201 tkr | 5 927 tkr |
| 2022 | 10 955 tkr | −882 tkr | 5 930 tkr |
| 2023 | 9 533 tkr | 1 016 tkr | 6 755 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 10,7 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −13 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 533 | 10 955 | 11 749 | 22 911 | 17 751 | 17 006 | 15 643 | 16 411 |
| Förändring av lager | – | – | – | 61 | 84 | 143 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 69 | 4 | 84 | 20 | 230 | 3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 9 602 | 10 960 | 11 833 | 22 992 | 18 066 | 17 151 | – | – |
| Handelsvaror | 4 905 | 6 161 | 6 661 | 13 281 | 10 292 | 9 533 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 863 | 2 051 | 2 090 | 2 244 | 1 678 | 1 895 | – | – |
| Personalkostnader | 2 063 | 3 191 | 3 366 | 4 468 | 4 852 | 4 883 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 42 | 47 | 66 | 87 | 67 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 862 | 11 446 | 12 165 | 20 059 | 16 908 | 16 378 | – | – |
| Rörelseresultat | 740 | −486 | −332 | 2 933 | 1 158 | 773 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 57 | 38 | 38 | 13 | 7 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 4 | 5 | 30 | 42 | 43 | – | – |
| Finansiella poster | 277 | −396 | 533 | 272 | −36 | −43 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 016 | −882 | 201 | 3 205 | 1 123 | 730 | 933 | 1 700 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 1 000 | 1 017 | 359 | 412 | 440 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 016 | 118 | 1 218 | 3 564 | 1 535 | 1 170 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 191 | 116 | 164 | 722 | 352 | 280 | – | – |
| Årets resultat | 826 | 3 | 1 054 | 2 842 | 1 183 | 890 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 57 | 31 | 73 | 120 | 2 384 | 2 351 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 654 | 3 303 | 3 617 | 2 997 | 2 588 | 2 468 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 711 | 3 334 | 3 690 | 3 117 | 4 972 | 4 819 | – | – |
| Varulager | 2 157 | 1 740 | 1 649 | 2 285 | 2 224 | 2 140 | – | – |
| Kundfordringar | 454 | 387 | 768 | 2 955 | 1 366 | 2 156 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 672 | 3 816 | 3 688 | 4 079 | 1 614 | 2 557 | – | – |
| Kassa och bank | 17 | 24 | 684 | 1 300 | 1 497 | 240 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 846 | 5 581 | 6 021 | 7 664 | 5 335 | 4 937 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 557 | 8 915 | 9 711 | 10 781 | 10 307 | 9 756 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 810 | 5 807 | 4 753 | 1 911 | 2 728 | 1 838 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 635 | 5 810 | 5 807 | 4 753 | 3 911 | 2 728 | – | – |
| Eget kapital | 6 755 | 5 930 | 5 927 | 4 873 | 4 031 | 2 848 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 1 017 | 1 376 | 1 788 | – | – |
| Långfristiga skulder | 298 | – | – | 0 | 1 150 | 1 250 | – | – |
| Leverantörsskulder | 491 | 765 | 936 | 1 488 | 1 376 | 1 110 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 129 | 381 | 14 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 504 | 2 985 | 3 784 | 4 891 | 3 749 | 3 870 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 557 | 8 915 | 9 711 | 10 781 | 10 307 | 9 756 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 6 | 6 | 8 | 8 | 9 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,9 % | 66,5 % | 61 % | 52,7 % | 49,7 % | 43,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 245 % | 129 % | 116 % | 110 % | 83 % | 72 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,8 % | −4,4 % | −2,8 % | 12,8 % | 6,5 % | 4,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 10,7 % | −8,1 % | 1,7 % | 14 % | 6,3 % | 4,3 % | 6 % | 10,4 % |
| Omsättningstillväxt | −13 % | −6,8 % | −48,7 % | 29,1 % | 4,4 % | 8,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,2 % | 0,1 % | 17,8 % | 58,3 % | 29,3 % | 31,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 383 tkr | 1 826 tkr | 1 958 tkr | 2 864 tkr | 2 219 tkr | 1 890 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 143 tkr | 143 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 511 tkr | 3 160 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 851 tkr | 3 565 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 834 tkr | 1 989 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 120 tkr | 2 080 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 405 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 64 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 340 tkr | 405 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 826 tkr | 3 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 298 tkr | – |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 826 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 6 755 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 826 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 163 tkr | 2 336 tkr |
| Forskott fran kunder | 17 tkr | 43 tkr |
| Forslag disposition | 6 635 tkr | 5 810 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 635 tkr | 5 810 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 250 tkr | 262 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 57 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 710 tkr | 654 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 653 tkr | 623 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 57 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 31 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 2 157 tkr | 1 740 tkr |
| Medel disponera | – | 5 810 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 805 tkr | 831 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 639 tkr | 1 671 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 43 tkr | 35 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 231 tkr | −429 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 166 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 800 tkr | 800 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 357 tkr | 339 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Golv och Tapethuset i Klippan AktiebolagHuvudarbetsställe
Karossvägen 1, 264 31 Klippan
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556218-3409
Registreringsdatum
18 juni 1982
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Klippan, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.523 – Detaljhandel med färger, fernissor och lacker
- SNI 47.789 – Övrig specialiserad detaljhandel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.