Golvimporten Entreprenad Aktiebolag
556201-4406Aktiebolagreg. 1979
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
106 036 tkr
Resultat efter fin. poster
194 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
32
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Borås
Postadress
Box 11017, 507 11 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra vägg- och golvläggningsarbete, inköp, försäljning och uthyrning i anslutning härtill ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 51 310 tkr | 4 499 tkr | – |
| 2018 | 69 766 tkr | 6 053 tkr | – |
| 2019 | 71 592 tkr | 4 454 tkr | 3 895 tkr |
| 2021 | 90 021 tkr | −420 tkr | 3 325 tkr |
| 2022 | 86 839 tkr | 40 tkr | 3 325 tkr |
| 2023 | 110 718 tkr | 5 230 tkr | 4 934 tkr |
| 2023 | 59 014 tkr | −17 643 tkr | −7 328 tkr |
| 2024 | 104 362 tkr | 4 070 tkr | 662 tkr |
| 2025 | 106 036 tkr | 194 tkr | 562 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 0,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 1,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 106 036 | 104 362 | 59 014 | 110 718 | 86 839 | 90 021 | 71 592 | 69 766 | 51 310 |
| Övriga rörelseintäkter | 335 | 34 | 84 | 739 | 667 | 607 | 470 | – | – |
| Rörelseintäkter | 106 371 | 104 396 | 59 099 | 111 457 | 87 506 | 90 627 | 72 063 | – | – |
| Handelsvaror | 46 914 | 51 465 | 37 994 | 56 708 | 41 622 | 56 382 | 53 307 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 23 324 | 17 271 | 13 723 | 16 382 | 15 214 | 13 724 | 6 890 | – | – |
| Personalkostnader | 33 184 | 29 801 | 23 890 | 31 660 | 29 929 | 20 196 | 6 700 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 822 | 421 | 271 | 278 | 207 | 76 | 109 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 262 | 94 | 264 | 470 | 145 | 158 | 542 | – | – |
| Rörelsekostnader | 104 507 | 99 053 | 76 143 | 105 498 | 87 117 | 90 535 | 67 548 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 864 | 5 343 | −17 044 | 5 959 | 389 | 92 | 4 515 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | 1 | – | 0 | 10 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 692 | 1 283 | 600 | 729 | 349 | 512 | 70 | – | – |
| Finansiella poster | −1 669 | −1 273 | −598 | −728 | −349 | −512 | −61 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 194 | 4 070 | −17 643 | 5 230 | 40 | −420 | 4 454 | 6 053 | 4 499 |
| Bokslutsdispositioner | 7 499 | −1 000 | 2 194 | −3 183 | −39 | 911 | −1 451 | – | – |
| Resultat före skatt | 7 693 | 3 070 | −15 448 | 2 047 | 1 | 491 | 3 003 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 3 310 | 980 | −3 186 | 438 | 1 | 161 | 673 | – | – |
| Årets resultat | 4 383 | 2 090 | −12 262 | 1 610 | 0 | 330 | 2 330 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 243 | 324 | 445 | 454 | 277 | 277 | 139 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 046 | 1 344 | 1 210 | 1 205 | 901 | 846 | 565 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 2 202 | 3 181 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 289 | 3 870 | 4 836 | 1 658 | 1 178 | 1 123 | 704 | – | – |
| Varulager | 3 589 | 4 116 | 4 283 | 6 853 | 5 705 | 5 583 | 3 347 | – | – |
| Kundfordringar | 16 328 | 9 994 | 2 599 | 12 876 | 9 961 | 7 212 | 10 287 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 33 787 | 30 679 | 12 034 | 30 381 | 29 645 | 22 732 | 14 882 | – | – |
| Kassa och bank | – | 0 | 1 294 | 46 | 50 | 13 | 136 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 37 376 | 34 796 | 17 611 | 37 280 | 35 401 | 28 328 | 18 365 | – | – |
| Summa tillgångar | 40 665 | 38 666 | 22 447 | 38 938 | 36 579 | 29 451 | 19 069 | – | – |
| Aktiekapital | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | – | – |
| Bundet eget kapital | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | – | – |
| Balanserat resultat | −4 421 | −2 028 | 4 334 | 2 725 | 2 725 | 2 395 | 965 | – | – |
| Fritt eget kapital | −38 | 62 | −7 928 | 4 334 | 2 725 | 2 725 | 3 295 | – | – |
| Eget kapital | 562 | 662 | −7 328 | 4 934 | 3 325 | 3 325 | 3 895 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 2 194 | 1 429 | 1 150 | 5 150 | – | – |
| Avsättningar | – | – | – | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Långfristiga skulder | 21 379 | 20 265 | 0 | 10 616 | 14 928 | 12 500 | 1 862 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 294 | 9 015 | 4 754 | 9 356 | 9 065 | 5 490 | 6 323 | – | – |
| Skatteskulder | 17 | – | – | – | – | 0 | 407 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 18 724 | 17 739 | 29 775 | 21 094 | 16 797 | 12 376 | 8 062 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 40 665 | 38 666 | 22 447 | 38 938 | 36 579 | 29 451 | 19 069 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 32 | 34 | 33 | 34 | 22 | 16 | 7 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,4 % | 1,7 % | −32,7 % | 17,2 % | 12,2 % | 14,4 % | 41,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 180 % | 173 % | 45 % | 144 % | 177 % | 184 % | 186 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,8 % | 5,1 % | −28,9 % | 5,4 % | 0,4 % | 0,1 % | 6,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,2 % | 3,9 % | −29,9 % | 4,7 % | 0,1 % | −0,5 % | 6,2 % | 8,7 % | 8,8 % |
| Omsättningstillväxt | 1,6 % | 76,8 % | −46,7 % | 27,5 % | −3,5 % | 25,7 % | 2,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 779,8 % | 315,6 % | 167,3 % | 32,6 % | 0 % | 9,9 % | 59,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 314 tkr | 3 069 tkr | 1 788 tkr | 3 256 tkr | 3 947 tkr | 5 626 tkr | 10 227 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (55)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 0 | 1 567 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 4 383 tkr | 2 090 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 603 tkr | 603 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 403 tkr | 279 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | 124 tkr | 121 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 200 tkr | 324 tkr |
| Byggnader mark | 290 tkr | 316 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | −2 400 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 220 tkr | 311 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 383 tkr | 2 090 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 090 tkr | 12 262 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 090 tkr | −12 262 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 5 900 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 4 383 tkr | 2 090 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 5 900 tkr |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond aterforing | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 290 tkr | 316 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 656 tkr | 656 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 367 tkr | 341 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 26 tkr | 26 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 7 539 tkr | 7 404 tkr |
| Forslag disposition | −38 tkr | 62 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −38 tkr | 62 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 953 tkr | 3 066 tkr |
| Goodwill | 1 043 tkr | – |
| Goodwill anskaffningsvarden | 1 332 tkr | – |
| Goodwill avskrivningar | 289 tkr | – |
| Goodwill forandring anskaffningsvarden rorelseforvarv | 1 332 tkr | – |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 133 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 1 757 tkr | 1 029 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 5 126 tkr | 2 579 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 370 tkr | 1 551 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 164 tkr | 435 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 2 383 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 539 tkr | 275 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | −1 280 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 3 589 tkr | 4 116 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 3 400 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 676 tkr | 733 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 328 tkr | 1 453 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 624 tkr | – |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 23 tkr | 10 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | – | 10 tkr |
| Rantekostnader | −1 692 tkr | 1 283 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | −1 522 tkr | 1 256 tkr |
| Reservfond | 100 tkr | 100 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 2 651 tkr | 4 641 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 21 379 tkr | 20 265 tkr |
| Stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 643 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 6 290 tkr | 7 916 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 591 tkr | 2 318 tkr |
| Uppskjuten skattefordran | 0 | 2 202 tkr |
| Uppskrivningsfond | 0 | 2 202 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 nov. 2019 – 31 mars 2021 · Inlämnad –
Golvimporten Entreprenad AktiebolagHuvudarbetsställe
Borås
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556201-4406
Registreringsdatum
4 oktober 1979
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
500 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.