GongGång ledarutveckling i Sverige AB
559046-7469Aktiebolagreg. 2016
Alingsås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
84 tkr
Resultat efter fin. poster
−60 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
1
GongGång Ledarutveckling
GongGång chefsutveckling är ett lösningsfokuserat och hälsofrämjande ledarutvecklingsprogram som stärker chefer i att identifiera och bättre nyttja potentialen hos sig själva och sina verksamheter. Välkommen att kontakta oss idag.
gonggang.se
Adresser
Besöksadress
Pojkebovägen 79, 441 95 Alingsås
Postadress
c/o Jan Marklund, Pojkebovägen 79, 441 95 Alingsås
Verksamhetsbeskrivning
Individ-, grupp- och organisationsutveckling. Chefs- och ledarutveckling.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 957 tkr | 548 tkr | – |
| 2018 | 697 tkr | 548 tkr | – |
| 2019 | 850 tkr | 149 tkr | – |
| 2020 | 571 tkr | −130 tkr | 464 tkr |
| 2021 | 462 tkr | 41 tkr | 505 tkr |
| 2022 | 389 tkr | −30 tkr | 475 tkr |
| 2023 | 392 tkr | 125 tkr | 594 tkr |
| 2024 | 232 tkr | 108 tkr | 473 tkr |
| 2025 | 85 tkr | −50 tkr | 368 tkr |
| 2026 | 84 tkr | −60 tkr | 243 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −71,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −1,2 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 84 | 85 | 232 | 392 | 389 | 462 | 571 | 850 | 697 | 957 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 124 | 140 | 3 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 84 | 85 | 232 | 392 | 513 | 602 | 575 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 8 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | – | – | – |
| Handelsvaror | 54 | 0 | 0 | 1 | 6 | 4 | 97 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 84 | 98 | 102 | 139 | 72 | 83 | 151 | – | – | – |
| Personalkostnader | 5 | 30 | 23 | 126 | 465 | 474 | 455 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 143 | 136 | 125 | 267 | 543 | 561 | 706 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −60 | −51 | 107 | 125 | −30 | 41 | −131 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | −0 | 0 | −1 | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 1 | −0 | 0 | −0 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | −50 | 108 | 125 | −30 | 41 | −130 | 149 | 548 | 548 |
| Resultat före skatt | −60 | −50 | 108 | 125 | −30 | 41 | −130 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 24 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −60 | −50 | 84 | 119 | −30 | 41 | −130 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 71 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 43 | 16 | 18 | 150 | 258 | 260 | 400 | – | – | – |
| Kassa och bank | 210 | 365 | 470 | 509 | 354 | 413 | 219 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 253 | 381 | 488 | 660 | 613 | 674 | 621 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 253 | 381 | 488 | 660 | 613 | 674 | 621 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 253 | 368 | 339 | 425 | 455 | 414 | 544 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 193 | 318 | 423 | 544 | 425 | 455 | 414 | – | – | – |
| Eget kapital | 243 | 368 | 473 | 594 | 475 | 505 | 464 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | – | 0 | 0 | 10 | 10 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | 11 | 20 | 20 | 21 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 14 | 15 | 66 | 138 | 169 | 157 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 253 | 381 | 488 | 660 | 613 | 674 | 621 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 65 | 55 | 125 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96 % | 96,4 % | 96,9 % | 90 % | 77,5 % | 75 % | 74,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 2 469 % | 2 751 % | 3 173 % | 1 004 % | 443 % | 399 % | 394 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −71,1 % | −59,5 % | 46,2 % | 31,8 % | −7,8 % | 8,9 % | −23 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −71,4 % | −58,8 % | 46,6 % | 31,9 % | −7,7 % | 8,9 % | −22,8 % | 17,5 % | 78,6 % | 57,3 % |
| Omsättningstillväxt | −1,2 % | −63,4 % | −40,8 % | 0,8 % | −15,8 % | −19,1 % | −32,8 % | 22 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −24,7 % | −13,7 % | 17,7 % | 20,1 % | −6,4 % | 8,1 % | −28,1 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 84 tkr | 85 tkr | 232 tkr | 392 tkr | 389 tkr | 462 tkr | 571 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −60 tkr | −50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −60 tkr | −50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 50 tkr | −84 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −50 tkr | 84 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 65 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 243 tkr | 368 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −60 tkr | −50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 65 tkr | 55 tkr |
| Forslag disposition | 193 tkr | 318 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 193 tkr | 253 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 43 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 4 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 feb. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 feb. 2021 – 31 jan. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 feb. 2020 – 31 jan. 2021 · Inlämnad –
GongGång ledarutveckling i Sverige ABHuvudarbetsställe
Pojkebovägen 79, 441 95 Alingsås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559046-7469
Registreringsdatum
12 januari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Alingsås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.