Good Lava AB
559120-8300Aktiebolagreg. 2017
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
−322 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Klaragatan 23, 214 34 Malmö
Postadress
c/o Jessica Rudin, Klaragatan 23, 214 34 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar i bolag, bedriva konsultverksamhet inom förlagsverksamhet, ljud- och musikproduktion och andra medietjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | 117 tkr | 167 tkr |
| 2019 | – | 93 tkr | 260 tkr |
| 2020 | 7 tkr | 88 tkr | 347 tkr |
| 2021 | 45 tkr | 614 tkr | 665 tkr |
| 2022 | 13 tkr | −200 tkr | 375 tkr |
| 2023 | 80 tkr | −269 tkr | 36 tkr |
| 2024 | 25 tkr | 535 tkr | 571 tkr |
| 2025 | −0 tkr | −322 tkr | 249 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,1 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 3 218 570 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5817 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | 25 | 80 | 13 | 45 | 7 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 0 | 11 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | −0 | 25 | 81 | 13 | 56 | 7 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 13 | 1 | 17 | 18 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 121 | 399 | 190 | 76 | 276 | 35 | 8 | 3 |
| Personalkostnader | 195 | 790 | 234 | 680 | 426 | 3 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 322 | 1 207 | 430 | 778 | 724 | 39 | 8 | 3 |
| Rörelseresultat | −322 | −1 182 | −349 | −765 | −669 | −32 | −7 | −3 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 717 | 81 | 566 | 1 283 | 120 | 100 | 120 |
| Resultat efter finansiella poster | −322 | 535 | −269 | −200 | 614 | 88 | 93 | 117 |
| Resultat före skatt | −322 | 535 | −269 | −200 | 614 | 88 | 93 | 117 |
| Årets resultat | −322 | 535 | −269 | −200 | 614 | 88 | 93 | 117 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 5 | 10 | 15 | 20 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 6 | 6 | 406 | 400 | 400 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 | 10 | 21 | 26 | 406 | 400 | 400 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 7 | 3 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 187 | 160 | 16 | 29 | 7 | 8 | – | – |
| Kassa och bank | 75 | 432 | 90 | 350 | 670 | 15 | 72 | 29 |
| Omsättningstillgångar | 262 | 592 | 106 | 379 | 677 | 23 | 72 | 29 |
| Summa tillgångar | 262 | 597 | 116 | 401 | 704 | 429 | 472 | 429 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 521 | −14 | 255 | 525 | 0 | 210 | 117 | 0 |
| Fritt eget kapital | 199 | 521 | −14 | 325 | 615 | 297 | 210 | 117 |
| Eget kapital | 249 | 571 | 36 | 375 | 665 | 347 | 260 | 167 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 9 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 13 | 26 | 79 | 26 | 39 | 82 | 212 | 262 |
| Summa eget kapital och skulder | 262 | 597 | 116 | 401 | 704 | 429 | 472 | 429 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 200 | – | 0 | – | 297 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,1 % | 95,7 % | 31,6 % | 93,6 % | 94,5 % | 81 % | 55,1 % | 39 % |
| Kassalikviditet | 2 033 % | 2 282 % | 134 % | 1 486 % | 1 736 % | 28 % | 34 % | 11 % |
| Rörelsemarginal | 3 219 420 % | −4 772,9 % | −436,8 % | −5 786,2 % | −1 498 % | −483,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3 218 570 % | 2 159,2 % | −336,3 % | −1 509,3 % | 1 375,8 % | 1 302,8 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −69,2 % | 515,4 % | −70,4 % | 564,6 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −129,1 % | 93,6 % | −736 % | −53,2 % | 92,4 % | 25,2 % | 35,6 % | 70,1 % |
| Omsättning per anställd | −0 tkr | 25 tkr | 80 tkr | 13 tkr | 45 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −322 tkr | 535 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −322 tkr | 535 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −535 tkr | 269 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 535 tkr | −269 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 571 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | 535 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forslag disposition | 199 tkr | 521 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 199 tkr | 321 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 15 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 25 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 173 tkr | 160 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 tkr | 26 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 1 717 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Good Lava ABHuvudarbetsställe
Klaragatan 23, 214 34 Malmö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559120-8300
Registreringsdatum
2 augusti 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
- SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
- SNI 86.960 – Traditionell, komplementär och alternativ medicin
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 86.999 – Annan övrig hälso- och sjukvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.