Good Partners Media Group AB
559059-5764Aktiebolagreg. 2016
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
86 tkr
Resultat efter fin. poster
−39 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Polstjärnegatan 14, 417 52 Göteborg
Postadress
Polstjärnegatan 14, 417 52 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska ägna sig åt produktion och utveckling av rörliga bilder och event samt agera leverantör av tjänster till film- och TV-branschen och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | −61 tkr | −104 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 18 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −47 tkr | 906 tkr |
| 2022 | 30 tkr | 14 tkr | 920 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −34 tkr | 2 101 tkr |
| 2024 | 86 tkr | −39 tkr | 32 195 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −45,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 86 | 0 | 30 | 0 | 0 | −61 |
| Rörelseintäkter | 86 | 0 | 30 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 173 | 52 | 31 | 62 | – | – |
| Rörelsekostnader | 173 | 52 | 31 | 62 | – | – |
| Rörelseresultat | −87 | −52 | −1 | −62 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 48 | 18 | 15 | 15 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −39 | −34 | 14 | −47 | 18 | −104 |
| Resultat före skatt | −39 | −34 | 14 | −47 | – | – |
| Årets resultat | −39 | −34 | 14 | −47 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 27 497 | 1 745 | 645 | 645 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 27 497 | 1 745 | 645 | 645 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 441 | 380 | 282 | 243 | – | – |
| Kassa och bank | 16 | 16 | 15 | 68 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 457 | 396 | 298 | 312 | – | – |
| Summa tillgångar | 32 953 | 2 141 | 943 | 957 | – | – |
| Aktiekapital | 180 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 180 | 55 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 32 054 | 870 | 856 | 903 | – | – |
| Fritt eget kapital | 32 015 | 2 046 | 870 | 856 | – | – |
| Eget kapital | 32 195 | 2 101 | 920 | 906 | – | – |
| Leverantörsskulder | 60 | – | 0 | 36 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 759 | 40 | 23 | 51 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 32 953 | 2 141 | 943 | 957 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,7 % | 98,1 % | 97,6 % | 94,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 719 % | 990 % | 1 322 % | 609 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −101,5 % | – | −2,2 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −45,4 % | – | 47,8 % | – | – | 171,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | −1,6 % | 1,6 % | −5,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (54)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 7 330 tkr | 20 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 7 330 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 7 330 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | −20 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 19 895 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 21 145 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 19 850 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 20 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | −1 250 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −39 tkr | −34 tkr |
| Ej registrerat aktiekapital | 0 | 5 tkr |
| Forandring eget kapita uppskrivningsfond fondemission | 1 210 tkr | – |
| Forandring eget kapital aktiekapital fondemission | 5 tkr | – |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | 125 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −39 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 34 tkr | −14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat fondemission | 0 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −34 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 30 008 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fondemission | 1 210 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital ej registrerat aktiekapital fondemission | −5 tkr | – |
| Forandring eget kapital ej registrerat aktiekapital nyemission | – | 5 tkr |
| Forandring eget kapital overkursfond balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital overkursfond nyemission | – | 1 210 tkr |
| Forandring eget kapital overkursfond utdelning | – | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 1 700 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −271 tkr | 600 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 1 429 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 0 | 1 100 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 3 630 tkr | 97 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 0 | 1 700 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 799 tkr | 277 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 271 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 271 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 271 tkr | −600 tkr |
| Forslag disposition | 32 015 tkr | 2 046 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 32 015 tkr | 2 046 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 tkr | 2 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | – | 200 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | – | 0,2 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | – | 20 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | – | 752 |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | – | 0,8 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | – | 1 |
| Overkursfond | 0 | 1 210 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 160 tkr | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 48 tkr | 18 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar ranteintakter liknande resultatposter langfristiga fordringar pa koncernforetag | 48 tkr | 18 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 523 tkr | 25 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
| Uppskrivningsfond | 0 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Good Partners Media Group ABHuvudarbetsställe
Polstjärnegatan 14, 417 52 Göteborg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559059-5764
Registreringsdatum
19 april 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
179 500 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Övriga registrerade namn
1 st
- Stockholm VP – särskilt företagsnamn, registrerat 24 november 2025. För den del av verksamheten som avser virtuell produktion.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.