Göranssons i Vännäs Förvaltning Aktiebolag
556368-3621Aktiebolagreg. 1989
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
1 436 tkr
Resultat efter fin. poster
877 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stackvägen 2, 901 37 Umeå
Postadress
Stackvägen 2, 901 37 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 375 tkr | 819 tkr | – |
| 2019 | 1 395 tkr | 613 tkr | – |
| 2020 | 1 415 tkr | 999 tkr | – |
| 2021 | 1 416 tkr | 970 tkr | 1 810 tkr |
| 2022 | 1 436 tkr | 877 tkr | 1 706 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 61,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 436 | 1 416 | 1 415 | 1 395 | 1 375 |
| Rörelseintäkter | 1 436 | 1 416 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 559 | 446 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 559 | 446 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 877 | 970 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 877 | 970 | 999 | 613 | 819 |
| Resultat före skatt | 877 | 970 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 181 | 208 | – | – | – |
| Årets resultat | 696 | 762 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 406 | 406 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 406 | 406 | – | – | – |
| Kundfordringar | 69 | 65 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 399 | 1 189 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 202 | 590 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 602 | 1 778 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 2 007 | 2 184 | – | – | – |
| Aktiekapital | 150 | 150 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 180 | 180 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 830 | 868 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 526 | 1 630 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 706 | 1 810 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 11 | 11 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 81 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 301 | 373 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 007 | 2 184 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 700 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85 % | 82,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 533 % | 476 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 61,1 % | 68,5 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 61,1 % | 68,5 % | 70,6 % | 43,9 % | 59,6 % |
| Omsättningstillväxt | 1,4 % | 0,1 % | 1,4 % | 1,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,8 % | 42,1 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 696 tkr | 762 tkr |
| Balansomslutning | 2 007 tkr | 2 184 tkr |
| Byggnader mark | 406 tkr | 406 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 696 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −762 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 762 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 800 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 706 tkr | 1 810 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 696 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 800 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 323 tkr | 1 123 tkr |
| Forslag disposition | 1 526 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 826 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 47 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 47 tkr | 47 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Medel disponera | 1 526 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 46 tkr | 45 tkr |
| Reservfond | 30 tkr | 30 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 244 tkr | 237 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Göranssons i Vännäs Förvaltning AktiebolagHuvudarbetsställe
Stackvägen 2, 901 37 Umeå
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556368-3621
Registreringsdatum
14 september 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
150 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.