Gossart Med AB
559289-3100Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
404 tkr
Resultat efter fin. poster
313 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fatburs Brunnsgata 3, 118 28 Stockholm
Postadress
Fatburs Brunnsgata 3, 118 28 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva medicinsk vård. Den medicinska vården bedrivs till exempel genom konsultläkartjänster inom öppen- såväl som slutenvård. Bolaget ska äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 351 tkr | 271 tkr | 236 tkr |
| 2022 | 395 tkr | 271 tkr | 370 tkr |
| 2023 | 306 tkr | 192 tkr | 400 tkr |
| 2024 | 344 tkr | 241 tkr | 589 tkr |
| 2025 | 404 tkr | 313 tkr | 734 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,8 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 77,5 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 17,4 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 404 | 344 | 306 | 395 | 351 | – |
| Rörelseintäkter | 404 | 344 | 306 | 395 | 351 | – |
| Övriga externa kostnader | 69 | 81 | 114 | 109 | 77 | – |
| Personalkostnader | 22 | 22 | 0 | 15 | 3 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 92 | 103 | 115 | 124 | 80 | – |
| Rörelseresultat | 313 | 240 | 192 | 271 | 271 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 313 | 241 | 192 | 271 | 271 | – |
| Resultat före skatt | 313 | 241 | 192 | 271 | 271 | – |
| Skatt på årets resultat | 67 | 52 | 42 | 57 | 60 | – |
| Årets resultat | 245 | 189 | 150 | 214 | 211 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 31 | – |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 16 | 5 | 86 | 31 | – |
| Kassa och bank | 795 | 639 | 523 | 442 | 291 | – |
| Omsättningstillgångar | 818 | 655 | 528 | 528 | 322 | – |
| Summa tillgångar | 818 | 655 | 528 | 528 | 322 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 464 | 375 | 225 | 131 | – | – |
| Fritt eget kapital | 709 | 564 | 375 | 345 | 211 | – |
| Eget kapital | 734 | 589 | 400 | 370 | 236 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 18 | – | – |
| Skatteskulder | 9 | −6 | −9 | 70 | 60 | – |
| Kortfristiga skulder | 83 | 66 | 128 | 158 | 86 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 818 | 655 | 528 | 528 | 322 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 60 | 100 | – | 120 | 80 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,8 % | 89,9 % | 75,8 % | 70,1 % | 73,4 % | – |
| Kassalikviditet | 983 % | 992 % | 412 % | 335 % | 376 % | – |
| Rörelsemarginal | 77,4 % | 69,9 % | 62,6 % | 68,7 % | 77,2 % | – |
| Vinstmarginal | 77,5 % | 70,1 % | 62,6 % | 68,6 % | 77,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | 17,4 % | 12,4 % | −22,6 % | 12,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 33,4 % | 32,1 % | 37,4 % | 57,8 % | 89,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 245 tkr | 189 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 245 tkr | 189 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −189 tkr | −150 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 189 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forslag disposition | 709 tkr | 564 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 649 tkr | 464 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 66 tkr | 65 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 10 dec. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Gossart Med ABHuvudarbetsställe
Fatburs Brunnsgata 3, 118 28 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559289-3100
Registreringsdatum
10 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.