Göteborgs bygghantverk AB
556960-7608Aktiebolagreg. 2014
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
16 018 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 650 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
8
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Aröds Industriväg 28, 417 05 Göteborg
Postadress
Aröds Industriväg 28, 417 05 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, montering och försäljning av fönster samt fastighetsskötsel.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 16 010 tkr | 1 609 tkr | – |
| 2023 | 15 301 tkr | 915 tkr | – |
| 2024 | 14 662 tkr | 312 tkr | 3 271 tkr |
| 2025 | 16 018 tkr | −1 650 tkr | 2 937 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,1 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −10,3 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 9,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 018 | 14 662 | 15 301 | 16 010 |
| Förändring av lager | 811 | −274 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 30 | 32 | – | – |
| Rörelseintäkter | 16 860 | 14 421 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 9 665 | 6 062 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 400 | 2 788 | – | – |
| Personalkostnader | 5 414 | 5 207 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 24 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 18 507 | 14 081 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 647 | 339 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 10 | 28 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −27 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 650 | 312 | 915 | 1 609 |
| Bokslutsdispositioner | 1 765 | 194 | – | – |
| Resultat före skatt | 115 | 506 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 48 | 48 | – | – |
| Årets resultat | 67 | 457 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 46 | 57 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 71 | 82 | – | – |
| Varulager | 1 403 | 592 | – | – |
| Kundfordringar | 772 | 1 904 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 933 | 2 786 | – | – |
| Kassa och bank | 2 126 | 4 879 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 462 | 8 257 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 534 | 8 339 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 821 | 2 764 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 887 | 3 221 | – | – |
| Eget kapital | 2 937 | 3 271 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 765 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 166 | 754 | – | – |
| Skatteskulder | 33 | 33 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 596 | 3 303 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 534 | 8 339 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 8 | 8 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,1 % | 56 % | – | – |
| Kassalikviditet | 156 % | 232 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −10,3 % | 2,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −10,3 % | 2,1 % | 6 % | 10,1 % |
| Omsättningstillväxt | 9,3 % | −4,2 % | −4,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 % | 14 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 002 tkr | 1 833 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 67 tkr | 457 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 67 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −457 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 457 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 1 765 tkr | 194 tkr |
| Forslag disposition | 2 887 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 887 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 140 tkr | 145 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 46 tkr | 57 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 163 tkr | 146 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 116 tkr | 89 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 16 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 27 tkr | 24 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 410 tkr | 434 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 722 tkr | 1 187 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | 1 403 tkr | 592 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar aktiverade utgifter | 1 403 tkr | 592 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 1 765 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 611 tkr | 303 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 675 tkr | 1 329 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Göteborgs bygghantverk ABHuvudarbetsställe
Aröds Industriväg 28, 417 05 Göteborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556960-7608
Registreringsdatum
4 februari 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 46.649 – Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
- SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
- SNI 47.521 – Detaljhandel med virke och byggvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.