swereg

Göteborgs Gross Sverige AB

559143-2264Aktiebolagreg. 2018

Butik & handel
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Torslanda, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

6 153 tkr

+20 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

54 tkr

−49 % mot föregående år

Soliditet

65 %

+10,4 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Elsas Väg 12, 423 38 Torslanda

Postadress

Elsas Väg 12, 423 38 Torslanda

Verksamhetsbeskrivning

Bolag ska syssla med partihandel inom livsmedel, blommor, drycker och tobak, samt därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20191 294 tkr36 tkr70 tkr
20208 935 tkr5 tkr74 tkr
20212 400 tkr14 tkr84 tkr
20227 170 tkr187 tkr232 tkr
202316 668 tkr293 tkr415 tkr
20245 145 tkr104 tkr497 tkr
20256 153 tkr54 tkr539 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 64,7 % – branschmedian 54 %

Vinstmarginal 0,9 % – branschmedian 3,7 %

Omsättningstillväxt 19,6 % – branschmedian −0,7 %

Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning6 1535 14516 6687 1702 4008 9351 294
Övriga rörelseintäkter20000––
Rörelseintäkter6 1555 14516 6687 1702 4018 9351 294
Råvaror och förnödenheter5 7544 56215 8626 5042 2158 8871 234
Övriga externa kostnader29342149114423
Personalkostnader315443492430158––
Övriga rörelsekostnader–––00––
Rörelsekostnader6 0985 03916 3756 9822 3838 9311 257
Rörelseresultat5710629318717537
Ränteintäkter och liknande000––––
Räntekostnader och liknande3200300
Finansiella poster−3−2−0−0−3−0−0
Resultat efter finansiella poster5410429318714536
Bokslutsdispositioner–0−63––0−10
Resultat före skatt5410423018714527
Skatt på årets resultat12224739417
Årets resultat428218214810420

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Kundfordringar850830688614119779242
Kortfristiga fordringar851879691766198840243
Kassa och bank711431 108287591113
Omsättningstillgångar9221 0221 7991 053257951246
Summa tillgångar9221 0221 7991 053257951246
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat4473651823424200
Fritt eget kapital489447365182342420
Eget kapital539497415232847470
Obeskattade reserver73737310101010
Leverantörsskulder9925682674634386
Skatteskulder34698642587
Kortfristiga skulder3104521 311811163867166
Summa eget kapital och skulder9221 0221 7991 053257951246

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda11111––
Föreslagen utdelning (tkr)000––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet64,7 %54,3 %26,3 %22,8 %35,8 %8,6 %31,7 %
Kassalikviditet297 %226 %137 %130 %158 %110 %148 %
Rörelsemarginal0,9 %2,1 %1,8 %2,6 %0,7 %0,1 %2,9 %
Vinstmarginal0,9 %2 %1,8 %2,6 %0,6 %0,1 %2,8 %
Omsättningstillväxt19,6 %−69,1 %132,5 %198,7 %−73,1 %590,6 %–
Avkastning på eget kapital7,7 %16,6 %44 %63,9 %12,4 %4,8 %28,6 %
Omsättning per anställd6 153 tkr5 145 tkr16 668 tkr7 170 tkr2 400 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (12)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital42 tkr82 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat42 tkr82 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−82 tkr−182 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning82 tkr182 tkr
Forandring periodiseringsfond–0
Forslag disposition489 tkr447 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning489 tkr447 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning–0
Ovriga fordringar kortfristiga61949 tkr
Ovriga kortfristiga skulder174 tkr123 tkr
Periodiseringsfonder73 tkr73 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter3 tkr3 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –

  • Göteborgs Gross Sverige ABHuvudarbetsställe

    Elsas Väg 12, 423 38 Torslanda

    Butik & handel

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559143-2264

Registreringsdatum

2 januari 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Göteborg, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Butik & handel

  • SNI 46.340 – Partihandel med drycker
  • SNI 46.390 – Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak

Övriga registrerade namn

1 st

  • Miqsberg Sverige – särskilt företagsnamn, registrerat 17 januari 2019. För den del av verksamheten som avser utveckling och tillverkning samt försäljning och marknadsföring inom huvudsak Sverige av maltdrycker, vatten, läskedrycker och andra drycker samt utöva därmed förenlig verksamhet.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler