Göteborgs hund i centrum AB
559070-1396Aktiebolagreg. 2016
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 606 tkr
Resultat efter fin. poster
780 tkr
Soliditet
36 %
Anställda
10
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gundla Mosse 12, 412 76 Göteborg
Postadress
c/o Jeanette Trotta, Gundla Mosse 12, 412 76 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom hundvård, såsom hunddagis, rehabilitering, kursverksamhet, utbildning, försäljning av hundartiklar, förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva coaching- och mentorskapsverksamhet för människor - privat samt för företag och organisationer.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 483 tkr | −60 tkr | – |
| 2018 | 5 293 tkr | 341 tkr | 204 tkr |
| 2019 | 5 346 tkr | 599 tkr | 475 tkr |
| 2022 | 8 084 tkr | 155 tkr | – |
| 2023 | 8 570 tkr | 809 tkr | – |
| 2024 | 9 209 tkr | 701 tkr | 848 tkr |
| 2025 | 9 606 tkr | 780 tkr | 797 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 35,9 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 8,1 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt 4,3 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 606 | 9 209 | 8 570 | 8 084 | 5 346 | 5 293 | 3 483 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 7 | – | – | 71 | 106 | – |
| Rörelseintäkter | 9 606 | 9 216 | – | – | 5 416 | 5 399 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 455 | 865 | – | – | 262 | 180 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 423 | 2 374 | – | – | 1 413 | 1 438 | – |
| Personalkostnader | 5 860 | 5 300 | – | – | 3 142 | 3 439 | – |
| Av- och nedskrivningar | 91 | 7 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 829 | 8 546 | – | – | 4 817 | 5 058 | – |
| Rörelseresultat | 777 | 670 | – | – | 600 | 341 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 31 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | – | – | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 4 | 31 | – | – | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 780 | 701 | 809 | 155 | 599 | 341 | −60 |
| Bokslutsdispositioner | 53 | −24 | – | – | −154 | −76 | – |
| Resultat före skatt | 833 | 676 | – | – | 445 | 265 | – |
| Skatt på årets resultat | 183 | 149 | – | – | 99 | 52 | – |
| Årets resultat | 650 | 527 | – | – | 347 | 214 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 346 | 16 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 515 | 625 | – | – | 40 | 40 | – |
| Anläggningstillgångar | 861 | 641 | – | – | 40 | 40 | – |
| Kundfordringar | 96 | 161 | – | – | 44 | 85 | – |
| Kortfristiga fordringar | 425 | 300 | – | – | 280 | 308 | – |
| Kassa och bank | 2 372 | 2 700 | – | – | 1 083 | 567 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 796 | 3 000 | – | – | 1 364 | 874 | – |
| Summa tillgångar | 3 657 | 3 642 | – | – | 1 404 | 914 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 98 | 271 | – | – | 79 | −60 | – |
| Fritt eget kapital | 747 | 798 | – | – | 425 | 154 | – |
| Eget kapital | 797 | 848 | – | – | 475 | 204 | – |
| Obeskattade reserver | 648 | 701 | – | – | 229 | 76 | – |
| Leverantörsskulder | 50 | 54 | – | – | 47 | 14 | – |
| Skatteskulder | 139 | 122 | – | – | 47 | 15 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 211 | 2 093 | – | – | 699 | 635 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 657 | 3 642 | – | – | 1 404 | 914 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 11 | – | – | 9 | 9 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 700 | – | – | – | 300 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 35,9 % | 38,6 % | – | – | 46,8 % | 28,8 % | – |
| Kassalikviditet | 126 % | 143 % | – | – | 195 % | 138 % | – |
| Rörelsemarginal | 8,1 % | 7,3 % | – | – | 11,2 % | 6,5 % | – |
| Vinstmarginal | 8,1 % | 7,6 % | 9,4 % | 1,9 % | 11,2 % | 6,4 % | −1,7 % |
| Omsättningstillväxt | 4,3 % | 7,5 % | 6 % | – | 1 % | 52 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 81,5 % | 62,2 % | – | – | 73 % | 105 % | – |
| Omsättning per anställd | 961 tkr | 837 tkr | – | – | 594 tkr | 588 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 40 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 15 tkr | 125 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 15 tkr | 125 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 110 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 500 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 500 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 650 tkr | 527 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 650 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −527 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 527 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 700 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | −40 tkr | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 93 tkr | −24 tkr |
| Forslag disposition | 747 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 47 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 256 tkr | 139 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 346 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 453 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 107 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 420 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 91 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 72 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 461 tkr | 484 tkr |
| Periodiseringsfonder | 608 tkr | 701 tkr |
| Stallda sakerheter | 50 tkr | 50 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 561 tkr | 1 433 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Göteborgs hund i centrum ABHuvudarbetsställe
Gundla Mosse 12, 412 76 Göteborg
Personliga tjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559070-1396
Registreringsdatum
13 juli 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Personliga tjänster
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga registrerade namn
1 st
- Göteborgs coaching- och mentorskapscenter – särskilt företagsnamn, registrerat 13 oktober 2021. För den del av verksamheten som avser Coaching och mentorskap privat samt för företag och organisationer.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.