Göteborgs Väg- och Anläggningsbyrå AB
556156-1795Aktiebolagreg. 1971
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
70 047 tkr
Resultat efter fin. poster
8 162 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
24
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Hildedalsgatan 8, 417 05 Göteborg
Postadress
Södra Hildedalsgatan 8, 417 05 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva anläggnings- och byggnadsverksamhet samt utföra konsult- och konstruktionsarbete jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 69 368 tkr | 7 950 tkr | – |
| 2022 | 92 205 tkr | 17 302 tkr | – |
| 2023 | 170 321 tkr | 17 859 tkr | 11 368 tkr |
| 2024 | 100 437 tkr | 417 tkr | 11 092 tkr |
| 2025 | 82 555 tkr | −4 510 tkr | 11 834 tkr |
| 2026 | 70 047 tkr | 8 162 tkr | 21 860 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,5 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 11,7 % – branschmedian 9,8 %
Omsättningstillväxt −15,2 % – branschmedian 3,1 %
Median för 1907 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 70 047 | 82 555 | 100 437 | 170 321 | 92 205 | 69 368 |
| Övriga rörelseintäkter | 420 | 792 | 459 | 1 069 | – | – |
| Rörelseintäkter | 70 467 | 83 347 | 100 896 | 171 390 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 25 125 | 46 834 | 54 987 | 109 370 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 349 | 16 033 | 15 559 | 17 832 | – | – |
| Personalkostnader | 21 909 | 22 990 | 28 750 | 23 881 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 881 | 1 946 | 1 011 | 2 240 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 44 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 62 264 | 87 847 | 100 308 | 153 323 | – | – |
| Rörelseresultat | 8 203 | −4 499 | 588 | 18 067 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 61 | 26 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 46 | 72 | 198 | 211 | – | – |
| Finansiella poster | −41 | −11 | −171 | −208 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 8 162 | −4 510 | 417 | 17 859 | 17 302 | 7 950 |
| Bokslutsdispositioner | 4 280 | 5 500 | 710 | −12 000 | – | – |
| Resultat före skatt | 12 442 | 990 | 1 127 | 5 859 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 416 | 248 | 403 | 1 204 | – | – |
| Årets resultat | 10 026 | 742 | 724 | 4 655 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 369 | 4 038 | 5 709 | 5 796 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 227 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 369 | 4 264 | 5 709 | 5 796 | – | – |
| Kundfordringar | 11 638 | 10 738 | 13 606 | 30 350 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 29 997 | 21 300 | 24 257 | 40 199 | – | – |
| Kassa och bank | 13 862 | 5 720 | 5 490 | 10 960 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 43 859 | 27 019 | 29 747 | 51 159 | – | – |
| Summa tillgångar | 46 228 | 31 284 | 35 456 | 56 955 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 140 | 140 | 140 | 140 | – | – |
| Balanserat resultat | 11 694 | 10 952 | 10 229 | 6 574 | – | – |
| Fritt eget kapital | 21 720 | 11 694 | 10 952 | 11 229 | – | – |
| Eget kapital | 21 860 | 11 834 | 11 092 | 11 368 | – | – |
| Obeskattade reserver | 10 000 | 5 800 | 6 300 | 7 010 | – | – |
| Långfristiga skulder | 186 | 405 | 1 057 | 2 960 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 489 | 4 591 | 5 391 | 12 011 | – | – |
| Skatteskulder | 2 212 | 117 | 0 | 704 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 14 182 | 13 245 | 17 008 | 35 617 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 46 228 | 31 284 | 35 456 | 56 955 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 24 | 29 | 34 | 34 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,5 % | 52,6 % | 45,4 % | 29,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 309 % | 204 % | 175 % | 144 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,7 % | −5,5 % | 0,6 % | 10,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11,7 % | −5,5 % | 0,4 % | 10,5 % | 18,8 % | 11,5 % |
| Omsättningstillväxt | −15,2 % | −17,8 % | −41 % | 84,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 45,9 % | 6,3 % | 6,5 % | 40,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 919 tkr | 2 847 tkr | 2 954 tkr | 5 009 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 227 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 10 026 tkr | 742 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | – | 5 000 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 8 480 tkr | 5 000 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 10 026 tkr | 742 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −742 tkr | −724 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 742 tkr | 724 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 21 860 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 10 026 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −4 200 tkr | 500 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 13 480 tkr | 5 000 tkr |
| Forskott fran kunder | 4 tkr | – |
| Forslag disposition | 21 720 tkr | 11 694 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 21 720 tkr | 11 694 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 011 tkr | 680 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 369 tkr | 4 038 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 17 467 tkr | 19 706 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 15 098 tkr | 15 669 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 2 513 tkr | 2 423 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 273 tkr | 274 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 881 tkr | 1 946 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 2 452 tkr | 2 423 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 187 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 565 tkr | 1 930 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 186 tkr | 405 tkr |
| Periodiseringsfonder | 10 000 tkr | 5 800 tkr |
| Reservfond | 40 tkr | 40 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 5 750 tkr | 3 750 tkr |
| Stallda sakerheter | 5 470 tkr | 5 470 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 5 000 tkr | 5 000 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 470 tkr | 470 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 3 868 tkr | 4 695 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 162 tkr | 2 857 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Göteborgs Väg- och Anläggningsbyrå ABHuvudarbetsställe
Södra Hildedalsgatan 8, 417 05 Göteborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556156-1795
Registreringsdatum
30 december 1971
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 42.110 – Anläggning av vägar och motorvägar
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 42.990 – Diverse övriga anläggningsarbeten
- SNI 81.230 – Annan rengöring
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.