Göteborgs Vent Cleaner & StädXpressen AB
556500-6540Aktiebolagreg. 1994
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
675 tkr
Resultat efter fin. poster
136 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
1
Göteborgs Vent & Montage AB - Proffs på ventilation
Ett företag i Ventilationsbranschen med lång erfarenhet av både villainstallationer och fastighetslösningar. Kontakta oss för
goteborgsvent.se
Adresser
Besöksadress
Släktledsgatan 9 A, 418 70 Göteborg
Postadress
Släktledsgatan 9 A, 418 70 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva rengöring av ventilationskanaler samt städning av lokaler och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 538 tkr | 166 tkr | – |
| 2020 | 401 tkr | −22 tkr | – |
| 2021 | 330 tkr | 28 tkr | 254 tkr |
| 2022 | 936 tkr | 151 tkr | 374 tkr |
| 2023 | 810 tkr | 94 tkr | 447 tkr |
| 2024 | 880 tkr | 220 tkr | 621 tkr |
| 2025 | 675 tkr | 136 tkr | 728 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,8 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal 20,2 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt −23,3 % – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 675 | 880 | 810 | 936 | 330 | 401 | 538 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 675 | 881 | 810 | 936 | 331 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 27 | 2 | 2 | 0 | 5 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 82 | 74 | 74 | 112 | 126 | – | – |
| Personalkostnader | 425 | 582 | 634 | 670 | 173 | – | – |
| Rörelsekostnader | 534 | 657 | 710 | 782 | 304 | – | – |
| Rörelseresultat | 142 | 224 | 101 | 154 | 27 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 4 | 6 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −6 | −4 | −6 | −2 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 136 | 220 | 94 | 151 | 28 | −22 | 166 |
| Resultat före skatt | 136 | 220 | 94 | 151 | 28 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 29 | 46 | 21 | 31 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 107 | 174 | 74 | 120 | 25 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 133 | 0 | 587 | 323 | 31 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 442 | 42 | 655 | 324 | 87 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Kassa och bank | 314 | 725 | 3 | 274 | 167 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 759 | 771 | 662 | 602 | 257 | – | – |
| Summa tillgångar | 759 | 771 | 662 | 602 | 257 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 521 | 347 | 274 | 154 | 129 | – | – |
| Fritt eget kapital | 628 | 521 | 347 | 274 | 154 | – | – |
| Eget kapital | 728 | 621 | 447 | 374 | 254 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 0 | 4 | 2 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 10 | 13 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 32 | 150 | 214 | 228 | 3 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 759 | 771 | 662 | 602 | 257 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,8 % | 80,6 % | 67,6 % | 62,1 % | 98,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 383 % | 514 % | 309 % | 264 % | 8 670 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 21 % | 25,5 % | 12,4 % | 16,4 % | 8,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 20,2 % | 25 % | 11,7 % | 16,2 % | 8,3 % | −5,4 % | 30,8 % |
| Omsättningstillväxt | −23,3 % | 8,7 % | −13,5 % | 183,4 % | −17,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,7 % | 28 % | 16,5 % | 32,1 % | 9,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 675 tkr | 880 tkr | 810 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 107 tkr | 174 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 107 tkr | 174 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −174 tkr | −74 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 174 tkr | 74 tkr |
| Forslag disposition | 628 tkr | 521 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 378 tkr | 521 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 250 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 139 tkr | 139 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 139 tkr | 139 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 309 tkr | 42 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 4 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 26 tkr | 136 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −8 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Göteborgs Vent Cleaner & StädXpressen ABHuvudarbetsställe
Släktledsgatan 9 A, 418 70 Göteborg
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556500-6540
Registreringsdatum
9 december 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.210 – Lokalvård
- SNI 81.222 – Skorstensfejarverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.