GR Construction AB
556782-1334Aktiebolagreg. 2009
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
136 508 tkr
Resultat efter fin. poster
−3 646 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
22
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Solna
Postadress
Box 3102, 169 03 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggnadsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 137 788 tkr | 4 177 tkr | – |
| 2020 | 175 106 tkr | −8 206 tkr | – |
| 2021 | 227 982 tkr | 8 172 tkr | – |
| 2022 | 243 766 tkr | 950 tkr | 7 049 tkr |
| 2023 | 136 508 tkr | −3 646 tkr | 4 432 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,9 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −2,7 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −44 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 136 508 | 243 766 | 227 982 | 175 106 | 137 788 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 415 | 2 266 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 138 923 | 246 032 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 101 923 | 206 088 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 20 959 | 20 683 | – | – | – |
| Personalkostnader | 19 331 | 17 293 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 266 | 421 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 142 490 | 244 497 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −3 567 | 1 534 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 18 | 65 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 97 | 650 | – | – | – |
| Finansiella poster | −79 | −584 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 646 | 950 | 8 172 | −8 206 | 4 177 |
| Bokslutsdispositioner | 2 350 | 1 450 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −1 296 | 2 400 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 8 | 533 | – | – | – |
| Årets resultat | −1 305 | 1 867 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 25 | 37 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 936 | 850 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 961 | 887 | – | – | – |
| Kundfordringar | 13 240 | 20 125 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 21 548 | 33 278 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 310 | 1 706 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 23 859 | 34 984 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 24 820 | 35 871 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 5 637 | 5 082 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 332 | 6 949 | – | – | – |
| Eget kapital | 4 432 | 7 049 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 2 350 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 755 | 17 954 | – | – | – |
| Skatteskulder | 273 | 1 253 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 20 388 | 26 471 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 24 820 | 35 871 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 22 | 22 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,9 % | 24,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 117 % | 132 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,6 % | 0,6 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −2,7 % | 0,4 % | 3,6 % | −4,7 % | 3 % |
| Omsättningstillväxt | −44 % | 6,9 % | 30,2 % | 27,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −29,4 % | 26,5 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 205 tkr | 11 080 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 936 tkr | 850 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 936 tkr | 850 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −1 305 tkr | 1 867 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 2 300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 305 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −555 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 1 312 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 555 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 4 432 tkr | 7 049 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 305 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 312 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 2 350 tkr | −850 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 943 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 4 332 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 332 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 638 tkr | 546 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 25 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 59 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 33 tkr | 21 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 968 tkr | 5 374 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 559 tkr | 325 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 2 350 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 276 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 4 760 tkr | 7 233 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 800 tkr | 6 664 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
GR Construction ABHuvudarbetsställe
Solna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556782-1334
Registreringsdatum
6 maj 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.210 – Elinstallationer
- SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.