Graham Holdings AB
559002-7040Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−36 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norrbackagatan 17, 113 34 Stockholm
Postadress
c/o Alvarsson Zettergren, Norrbackagatan 17, 113 34 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andra värdepapper bedriva konsultverksamhet avseende företagsorganisation och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | −38 tkr | 1 026 tkr |
| 2020 | – | −40 tkr | 986 tkr |
| 2021 | – | −118 tkr | 868 tkr |
| 2022 | – | 433 tkr | 1 247 tkr |
| 2023 | – | −874 tkr | 407 tkr |
| 2024 | – | −37 tkr | 370 tkr |
| 2025 | – | −36 tkr | 334 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,5 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 8 | 8 | 6 | 10 | 13 | 11 |
| Rörelsekostnader | 8 | 8 | 8 | 6 | 10 | 13 | 11 |
| Rörelseresultat | −8 | −8 | −8 | −6 | −10 | −13 | −11 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Räntekostnader och liknande | 29 | 30 | 30 | 40 | 30 | 29 | 27 |
| Finansiella poster | −28 | −29 | −865 | 440 | −108 | −27 | −26 |
| Resultat efter finansiella poster | −36 | −37 | −874 | 433 | −118 | −40 | −38 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 33 | −33 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −36 | −37 | −840 | 400 | −118 | −40 | −38 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 0 | 21 | – | – | – |
| Årets resultat | −36 | −37 | −840 | 379 | −118 | −40 | −38 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 759 | 2 579 | 2 113 | 2 951 | 2 867 | 2 937 | 2 887 |
| Anläggningstillgångar | 2 759 | 2 579 | 2 113 | 2 951 | 2 867 | 2 937 | 2 887 |
| Kortfristiga fordringar | 247 | 228 | 202 | 194 | 177 | 200 | 175 |
| Kortfristiga placeringar | 133 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 37 | 35 | 7 | −38 | 70 | 7 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 416 | 263 | 208 | 156 | 247 | 207 | 195 |
| Summa tillgångar | 3 175 | 2 843 | 2 321 | 3 107 | 3 115 | 3 144 | 3 083 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 320 | 357 | 1 197 | 818 | 936 | 976 | 1 014 |
| Fritt eget kapital | 284 | 320 | 357 | 1 197 | 818 | 936 | 976 |
| Eget kapital | 334 | 370 | 407 | 1 247 | 868 | 986 | 1 026 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 0 | 33 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 21 | 21 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 841 | 2 473 | 1 915 | 1 826 | 2 247 | 2 158 | 2 057 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 175 | 2 843 | 2 321 | 3 107 | 3 115 | 3 144 | 3 083 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,5 % | 13 % | 17,5 % | 41 % | 27,9 % | 31,4 % | 33,3 % |
| Kassalikviditet | 15 % | 11 % | 11 % | 9 % | 11 % | 10 % | 10 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −10,7 % | −9,9 % | −206,6 % | 30,4 % | −13,6 % | −4,1 % | −3,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 225 tkr | 225 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 225 tkr | 225 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 534 tkr | 2 354 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 372 tkr | 3 192 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 180 tkr | 466 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 838 tkr | 838 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −36 tkr | −37 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −36 tkr | −37 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 37 tkr | 840 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −37 tkr | −840 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 370 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −36 tkr | −37 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 204 tkr | 190 tkr |
| Forslag disposition | 284 tkr | 320 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 284 tkr | 320 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 17 tkr | 16 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 26 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 133 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 558 tkr | 2 218 tkr |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 284 tkr | 255 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter forutbetalda hyresintakter | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter forutbetalda intakter | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna loner | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna rantekostnader | 279 tkr | 250 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna semesterloner | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna sociala avgifter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Graham Holdings ABHuvudarbetsställe
Norrbackagatan 17, 113 34 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559002-7040
Registreringsdatum
3 februari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.