Gränden i Västerås fastighetsförvaltning AB
559048-0751Aktiebolagreg. 2016
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
192 tkr
Resultat efter fin. poster
−541 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Smedjegatan 7, 722 13 Västerås
Postadress
Smedjegatan 7, 722 13 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är äga och förvalta fastigheter samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2017 | 296 tkr | 56 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −14 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −5 tkr | 22 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −23 tkr | −1 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −3 tkr | −5 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −209 tkr | 36 tkr |
| 2023 | 75 tkr | −72 tkr | 39 tkr |
| 2024 | 91 tkr | −159 tkr | 29 tkr |
| 2025 | 192 tkr | −541 tkr | 38 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −281,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 111 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 192 | 91 | 75 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 296 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 192 | 91 | 75 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 192 | 91 | 75 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 577 | 116 | 90 | 209 | 3 | 23 | 14 | – | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −9 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 135 | 135 | 56 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 712 | 251 | 147 | 209 | 3 | 23 | 5 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −520 | −159 | −72 | −209 | −3 | −23 | −5 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 21 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −21 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −541 | −159 | −72 | −209 | −3 | −23 | −5 | −14 | 56 | 0 |
| Resultat före skatt | −541 | −159 | −72 | −209 | −3 | −23 | −5 | – | – | – |
| Årets resultat | −541 | −159 | −72 | −209 | −3 | −23 | −5 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 406 | 6 541 | 6 676 | 5 248 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 406 | 6 541 | 6 676 | 5 248 | – | – | – | – | – | – |
| Varulager | – | – | 0 | 978 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 555 | 555 | 555 | 555 | 36 | 36 | 36 | – | – | – |
| Kassa och bank | 32 | 63 | 51 | 305 | 16 | 12 | 15 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 587 | 618 | 606 | 1 838 | 52 | 48 | 51 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 6 993 | 7 159 | 7 282 | 7 085 | 52 | 48 | 51 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 529 | 139 | 61 | 195 | −51 | −28 | −1 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −12 | −21 | −11 | −14 | −55 | −51 | −28 | – | – | – |
| Eget kapital | 38 | 29 | 39 | 36 | −5 | −1 | 22 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 672 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | – | – | 0 | 18 | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 37 | 18 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 283 | 7 129 | 7 243 | 7 049 | 56 | 49 | 29 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 993 | 7 159 | 7 282 | 7 085 | 52 | 48 | 51 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,5 % | 0,4 % | 0,5 % | 0,5 % | −8,9 % | −3,1 % | 43,3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 9 % | 9 % | 8 % | 12 % | 92 % | 97 % | 176 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −270,9 % | −175,3 % | −96,1 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −281,8 % | −174,7 % | −96 % | – | – | – | – | – | 18,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | 111 % | 21,3 % | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1 413,1 % | −542,5 % | −185,5 % | −582,2 % | 68,2 % | 1 590,8 % | −24,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −541 tkr | −159 tkr |
| Byggnader mark | 6 406 tkr | 6 541 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 6 732 tkr | 6 732 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 326 tkr | 191 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 135 tkr | 135 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −541 tkr | −159 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 159 tkr | 72 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −159 tkr | −72 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 550 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 38 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −541 tkr | −159 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 550 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | −12 tkr | −21 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −12 tkr | −21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 555 tkr | 555 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 395 tkr | 1 388 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 672 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 4 887 tkr | 5 687 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Gränden i Västerås fastighetsförvaltning ABHuvudarbetsställe
Smedjegatan 7, 722 13 Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559048-0751
Registreringsdatum
21 januari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.