Granemark Consulting AB
556966-3858Aktiebolagreg. 2014
Strängnäs, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 089 tkr
Resultat efter fin. poster
37 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bisp Thomas Väg 7, 645 34 Strängnäs
Postadress
Bisp Thomas Väg 7, 645 34 Strängnäs
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning av utbildning och konsulttjänster inom kvalitets- och miljöområdet till livsmedelsbranschen, äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 177 tkr | −99 tkr | – |
| 2017 | 308 tkr | 127 tkr | – |
| 2018 | 778 tkr | 114 tkr | 847 tkr |
| 2019 | 710 tkr | 114 tkr | 896 tkr |
| 2020 | 732 tkr | 64 tkr | 1 001 tkr |
| 2021 | 959 tkr | −64 tkr | 1 003 tkr |
| 2022 | 1 215 tkr | 272 tkr | 1 169 tkr |
| 2023 | 1 215 tkr | 108 tkr | 1 096 tkr |
| 2024 | 1 164 tkr | 52 tkr | 1 123 tkr |
| 2025 | 1 089 tkr | 37 tkr | 1 105 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,6 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 3,4 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −6,4 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 089 | 1 164 | 1 215 | 1 215 | 959 | 732 | 710 | 778 | 308 | 177 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 131 | 108 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 089 | 1 164 | 1 215 | 1 215 | 1 090 | 840 | 710 | 778 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 125 | 160 | 136 | 111 | 66 | 48 | 66 | 75 | – | – |
| Personalkostnader | 953 | 957 | 954 | 853 | 787 | 792 | 645 | 673 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 078 | 1 117 | 1 090 | 964 | 854 | 840 | 711 | 747 | – | – |
| Rörelseresultat | 12 | 47 | 125 | 251 | 236 | 0 | −1 | 30 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 5 | −17 | 4 | −300 | 3 | 27 | 51 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 25 | 5 | −17 | 21 | −300 | 64 | 115 | 84 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 37 | 52 | 108 | 272 | −64 | 64 | 114 | 114 | 127 | −99 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −16 | −34 | −65 | 149 | 55 | 0 | −12 | – | – |
| Resultat före skatt | 37 | 37 | 73 | 206 | 85 | 119 | 114 | 102 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 6 | 10 | 21 | 40 | 83 | 14 | 2 | 8 | – | – |
| Årets resultat | 31 | 27 | 52 | 166 | 2 | 105 | 111 | 94 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 160 | 234 | 378 | 103 | 28 | 101 | 66 | 33 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 734 | 734 | 714 | 594 | 594 | 889 | 880 | 864 | – | – |
| Kassa och bank | 361 | 313 | 194 | 613 | 521 | 218 | 154 | 151 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 256 | 1 282 | 1 286 | 1 310 | 1 143 | 1 208 | 1 100 | 1 048 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 306 | 1 332 | 1 336 | 1 360 | 1 193 | 1 258 | 1 150 | 1 098 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 023 | 1 046 | 994 | 953 | 951 | 846 | 735 | 703 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 055 | 1 073 | 1 046 | 1 119 | 953 | 951 | 846 | 797 | – | – |
| Eget kapital | 1 105 | 1 123 | 1 096 | 1 169 | 1 003 | 1 001 | 896 | 847 | – | – |
| Obeskattade reserver | 115 | 115 | 100 | 65 | 0 | 149 | 204 | 204 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 0 | 6 | 4 | 1 | 1 | 1 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 27 | 99 | 29 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 86 | 93 | 140 | 125 | 190 | 108 | 50 | 47 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 306 | 1 332 | 1 336 | 1 360 | 1 193 | 1 258 | 1 150 | 1 098 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 50 | – | 125 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,6 % | 91,2 % | 88 % | 89,8 % | 84,1 % | 89 % | 92 % | 91,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 465 % | 1 375 % | 921 % | 1 046 % | 602 % | 1 119 % | 2 185 % | 2 208 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,1 % | 4 % | 10,3 % | 20,7 % | 24,6 % | 0 % | −0,1 % | 3,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,4 % | 4,5 % | 8,9 % | 22,4 % | −6,7 % | 8,7 % | 16,1 % | 14,6 % | 41,2 % | −55,9 % |
| Omsättningstillväxt | −6,4 % | −4,2 % | 0 % | 26,7 % | 31 % | 3,1 % | −8,7 % | 152,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 % | 2,4 % | 4,7 % | 14,2 % | 0,2 % | 10,5 % | 12,4 % | 11,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 089 tkr | 1 164 tkr | 1 215 tkr | 1 215 tkr | 959 tkr | 732 tkr | 710 tkr | 778 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 31 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 31 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −27 tkr | −52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 27 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 105 tkr | 1 123 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 31 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 50 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −16 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 79 tkr | 159 tkr |
| Forslag disposition | 1 055 tkr | 1 073 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 055 tkr | 1 023 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 81 tkr | 76 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 734 tkr | 734 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 82 tkr | 93 tkr |
| Periodiseringsfonder | 115 tkr | 115 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 20 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Granemark Consulting ABHuvudarbetsställe
Bisp Thomas Väg 7, 645 34 Strängnäs
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556966-3858
Registreringsdatum
25 mars 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Strängnäs, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-10-05) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.