Granlund Industridesign Aktiebolag
556441-6815Aktiebolagreg. 1992
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
815 tkr
Resultat efter fin. poster
617 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hasselgatan 9, 426 77 Västra Frölunda
Postadress
Hasselgatan 9, 426 77 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att syssla med industri- design, företrädesvis för verkstadsindustrin, inköp och försäljning av aktier och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 85 tkr | 238 tkr | – |
| 2018 | 60 tkr | 202 tkr | – |
| 2019 | 132 tkr | 166 tkr | 6 237 tkr |
| 2020 | 1 339 tkr | 1 083 tkr | 6 911 tkr |
| 2021 | 1 170 tkr | 393 tkr | 7 042 tkr |
| 2022 | 1 647 tkr | 858 tkr | 7 506 tkr |
| 2023 | 2 590 tkr | 2 076 tkr | 8 852 tkr |
| 2024 | 900 tkr | −119 tkr | 8 483 tkr |
| 2025 | 815 tkr | 617 tkr | 9 099 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 75,7 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt −9,4 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 815 | 900 | 2 590 | 1 647 | 1 170 | 1 339 | 132 | 60 | 85 |
| Rörelseintäkter | 815 | 900 | 2 590 | 1 647 | 1 170 | 1 339 | 132 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 134 | 159 | 139 | 52 | 88 | 47 | 63 | – | – |
| Personalkostnader | 805 | 765 | 651 | 710 | 688 | 206 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 946 | 923 | 790 | 762 | 775 | 253 | 63 | – | – |
| Rörelseresultat | −131 | −23 | 1 800 | 885 | 395 | 1 086 | 69 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 6 | 1 | 6 | 2 | 0 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 748 | −96 | 277 | −28 | −2 | −3 | 97 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 617 | −119 | 2 076 | 858 | 393 | 1 083 | 166 | 202 | 238 |
| Resultat före skatt | 617 | −119 | 2 076 | 858 | 393 | 1 083 | 166 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 380 | 215 | 81 | 232 | 16 | – | – |
| Årets resultat | 617 | −119 | 1 697 | 643 | 312 | 851 | 151 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 762 | 8 672 | 8 962 | 6 283 | 6 305 | 6 045 | 5 545 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 801 | 8 704 | 8 994 | 6 315 | 6 337 | 6 077 | 5 577 | – | – |
| Kundfordringar | 13 | 312 | 259 | 516 | 556 | 394 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 161 | 422 | 495 | 665 | 636 | 447 | 48 | – | – |
| Kassa och bank | 934 | 118 | 512 | 1 402 | 690 | 875 | 696 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 095 | 540 | 1 007 | 2 067 | 1 326 | 1 321 | 744 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 896 | 9 244 | 10 001 | 8 381 | 7 663 | 7 398 | 6 320 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 363 | 8 482 | 7 036 | 6 742 | 6 611 | 5 940 | 5 967 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 979 | 8 363 | 8 732 | 7 386 | 6 922 | 6 791 | 6 117 | – | – |
| Eget kapital | 9 099 | 8 483 | 8 852 | 7 506 | 7 042 | 6 911 | 6 237 | – | – |
| Leverantörsskulder | 25 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | −2 | 359 | 157 | 206 | 181 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 797 | 761 | 1 149 | 876 | 621 | 487 | 83 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 896 | 9 244 | 10 001 | 8 381 | 7 663 | 7 398 | 6 320 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 640 | – | 250 | 350 | 180 | 180 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92 % | 91,8 % | 88,5 % | 89,6 % | 91,9 % | 93,4 % | 98,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 137 % | 71 % | 88 % | 236 % | 214 % | 271 % | 894 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −16,1 % | −2,6 % | 69,5 % | 53,8 % | 33,8 % | 81,1 % | 52,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 75,7 % | −13,2 % | 80,2 % | 52,1 % | 33,6 % | 80,9 % | 125,8 % | 336,7 % | 280 % |
| Omsättningstillväxt | −9,4 % | −65,3 % | 57,3 % | 40,8 % | −12,6 % | 914,4 % | 120 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,8 % | −1,4 % | 19,2 % | 8,6 % | 4,4 % | 12,3 % | 2,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 815 tkr | 900 tkr | 2 590 tkr | 1 647 tkr | 1 170 tkr | 1 339 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 14 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 14 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 14 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 8 762 tkr | 8 658 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 9 270 tkr | 9 258 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 12 tkr | 310 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 600 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 92 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 508 tkr | 600 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 617 tkr | −119 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 617 tkr | −119 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 119 tkr | −1 697 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −119 tkr | 1 697 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 9 099 tkr | 8 483 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 617 tkr | −119 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 250 tkr |
| Forslag disposition | 8 979 tkr | 8 363 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 339 tkr | 8 363 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −92 tkr | 600 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 147 tkr | 100 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 697 tkr | 689 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 40 tkr | 32 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 40 tkr | 32 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | 8 tkr | – |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 657 tkr | 510 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 10 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 75 tkr | 75 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Granlund Industridesign AktiebolagHuvudarbetsställe
Hasselgatan 9, 426 77 Västra Frölunda
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556441-6815
Registreringsdatum
6 februari 1992
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.110 – Industridesign och modedesign
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.