Lugra Consulting AB
559327-4565Aktiebolagreg. 2021
Arvidsjaur, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 874 tkr
Resultat efter fin. poster
148 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kilver 5, 933 91 Arvidsjaur
Postadress
Kilver 5, 933 91 Arvidsjaur
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med finansiella instrument, personaluthyrning och konsulttjänster inom geotekniska undersökningar samt därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2022 | 136 tkr | −16 tkr | 9 tkr |
| 2023 | 151 tkr | 54 tkr | 55 tkr |
| 2024 | 1 543 tkr | 326 tkr | 313 tkr |
| 2025 | 1 874 tkr | 148 tkr | 431 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 38,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 7,9 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 21,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 874 | 1 543 | 151 | 136 | – |
| Förändring av lager | – | – | 0 | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 1 874 | 1 543 | 151 | 136 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 4 | 0 | 1 | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 0 | 498 | 41 | 8 | – |
| Personalkostnader | 865 | 715 | 56 | 143 | – |
| Av- och nedskrivningar | 168 | – | 0 | 0 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 693 | – | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 1 726 | 1 218 | 97 | 152 | – |
| Rörelseresultat | 148 | 326 | 54 | −16 | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | – | – | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 148 | 326 | 54 | −16 | – |
| Resultat före skatt | 148 | 326 | 54 | −16 | – |
| Skatt på årets resultat | 31 | 67 | 8 | – | – |
| Årets resultat | 117 | 259 | 46 | −16 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 755 | 500 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 755 | 500 | – | – | – |
| Kundfordringar | 191 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 191 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 161 | 240 | 63 | 9 | – |
| Omsättningstillgångar | 352 | 240 | 63 | 9 | – |
| Summa tillgångar | 1 107 | 740 | 63 | 9 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 288 | 30 | −16 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 406 | 288 | 30 | −16 | – |
| Eget kapital | 431 | 313 | 55 | 9 | – |
| Långfristiga skulder | 628 | 359 | – | – | – |
| Skatteskulder | 19 | 67 | 8 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 48 | 67 | 8 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 107 | 740 | 63 | 9 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 38,9 % | 42,4 % | 87,6 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 737 % | 357 % | 809 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 7,9 % | 21,1 % | 35,7 % | −11,9 % | – |
| Vinstmarginal | 7,9 % | 21,1 % | 35,7 % | −11,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | 21,4 % | 925,2 % | 11,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,3 % | 82,5 % | 83,8 % | −181,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 937 tkr | 772 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 117 tkr | 259 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 28 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 117 tkr | 259 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −259 tkr | −46 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 259 tkr | 46 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 431 tkr | 313 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 117 tkr | 259 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 406 tkr | 288 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 406 tkr | 288 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 755 tkr | 500 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 013 tkr | 500 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 258 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 395 tkr | 495 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 168 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 100 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 528 tkr | 359 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 14 juli 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Lugra Consulting ABHuvudarbetsställe
Kilver 5, 933 91 Arvidsjaur
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559327-4565
Registreringsdatum
14 juli 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Arvidsjaur, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-10-05) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.