Grattebo AB
556691-7190Aktiebolagreg. 2005
Kalmar, Kalmar län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
35 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kaggensgatan 13, 392 32 Kalmar
Postadress
c/o Jonas Gratte, Kaggensgatan 13, 392 32 Kalmar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva näringsfastighet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −195 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −444 tkr | 335 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −589 tkr | 96 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −188 tkr | 807 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −231 tkr | 576 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 35 tkr | 612 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 547 | 275 | 234 | 28 | 24 | – |
| Övriga externa kostnader | 131 | 226 | 209 | 253 | 246 | – |
| Av- och nedskrivningar | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 | – |
| Rörelsekostnader | 236 | 331 | 314 | 358 | 351 | – |
| Rörelseresultat | 310 | −56 | −80 | −330 | −328 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 275 | 175 | 108 | 259 | 116 | – |
| Finansiella poster | −275 | −175 | −108 | −259 | −116 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 35 | −231 | −188 | −589 | −444 | −195 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 900 | 100 | 300 | – |
| Resultat före skatt | 35 | −231 | 712 | −489 | −144 | – |
| Årets resultat | 35 | −231 | 712 | −489 | −144 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 744 | 3 849 | 3 954 | 4 059 | 4 164 | – |
| Anläggningstillgångar | 3 744 | 3 849 | 3 954 | 4 059 | 4 164 | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 137 | 7 731 | 5 379 | 4 508 | 4 547 | – |
| Kassa och bank | 2 | 319 | 111 | 406 | 0 | – |
| Omsättningstillgångar | 8 139 | 8 050 | 5 490 | 4 914 | 4 547 | – |
| Summa tillgångar | 11 883 | 11 899 | 9 444 | 8 973 | 8 711 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Balanserat resultat | 476 | 707 | 196 | 485 | 379 | – |
| Fritt eget kapital | 512 | 476 | 707 | −4 | 235 | – |
| Eget kapital | 612 | 576 | 807 | 96 | 335 | – |
| Långfristiga skulder | 11 121 | 11 303 | 8 538 | 8 697 | 8 187 | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 26 | 30 | 24 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 53 | 53 | 58 | – |
| Kortfristiga skulder | 150 | 19 | 99 | 180 | 189 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 883 | 11 899 | 9 444 | 8 973 | 8 711 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,1 % | 4,8 % | 8,6 % | 1,1 % | 3,8 % | – |
| Kassalikviditet | 5 410 % | 41 993 % | 5 526 % | 2 726 % | 2 403 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,8 % | −40 % | 88,1 % | −510,8 % | −42,9 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 35 tkr | −231 tkr |
| Byggnader mark | 3 744 tkr | 3 849 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 5 290 tkr | 5 290 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 546 tkr | 1 441 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 105 tkr | 105 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 35 tkr | −231 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 231 tkr | −712 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −231 tkr | 712 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 612 tkr | 576 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 35 tkr | −231 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 8 129 tkr | 7 728 tkr |
| Forslag disposition | 512 tkr | 476 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 512 tkr | 476 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 4 391 tkr | 4 394 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 5 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 6 730 tkr | 6 909 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 391 tkr | 4 394 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 183 tkr | 4 183 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | – | 4 183 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 183 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 150 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Grattebo ABHuvudarbetsställe
Kaggensgatan 13, 392 32 Kalmar
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556691-7190
Registreringsdatum
28 november 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kalmar, Kalmar län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.