Grava Fastigheter AB
559207-7282Aktiebolagreg. 2019
Karlstad, Värmlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 467 tkr
Resultat efter fin. poster
308 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
–
Hem - Grava Fastigheter
Grava Fastigheter AB grundades 2019 och är ett fastighetsbolag med en vision om att långsiktigt äga och utveckla bostäder i en härlig miljö.Vårat mål är att kunna erbjuda människor möjligheten till ett bättre liv genom ett fantastiskt boende.
gravafastigheter.se
Adresser
Besöksadress
Norra Grava 509, 655 91 Karlstad
Postadress
Norra Grava 509, 655 91 Karlstad
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling och förvaltning av fastigheter, hantering av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 3 050 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −56 tkr | 2 994 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −7 tkr | 2 987 tkr |
| 2022 | 810 tkr | −54 tkr | 2 933 tkr |
| 2023 | 1 180 tkr | −210 tkr | 2 723 tkr |
| 2024 | 1 360 tkr | −18 tkr | 2 705 tkr |
| 2025 | 1 467 tkr | 308 tkr | 3 013 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,2 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 21 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 7,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 467 | 1 360 | 1 180 | 810 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 467 | 1 360 | 1 180 | 810 | 500 | 120 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 467 | 1 360 | 1 180 | 810 | 500 | 120 | 0 |
| Handelsvaror | 96 | 80 | 163 | 156 | 104 | 18 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 114 | 104 | 117 | 117 | 73 | 44 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 402 | 402 | 369 | 221 | 132 | 34 | 0 |
| Rörelsekostnader | 612 | 586 | 649 | 495 | 309 | 95 | 0 |
| Rörelseresultat | 855 | 773 | 531 | 315 | 191 | 25 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 547 | 791 | 741 | 369 | 198 | 80 | 0 |
| Finansiella poster | −547 | −791 | −741 | −369 | −198 | −80 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 308 | −18 | −210 | −54 | −7 | −56 | 0 |
| Resultat före skatt | 308 | −18 | −210 | −54 | −7 | −56 | 0 |
| Årets resultat | 308 | −18 | −210 | −54 | −7 | −56 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 20 207 | 20 609 | 21 011 | 18 380 | 13 799 | 9 088 | 3 814 |
| Anläggningstillgångar | 20 207 | 20 609 | 21 011 | 18 380 | 13 799 | 9 088 | 3 814 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 8 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 39 | 38 | 37 | 21 | 18 | 8 | 0 |
| Kassa och bank | 942 | 481 | 230 | 186 | 1 218 | 2 100 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 981 | 519 | 267 | 206 | 1 237 | 2 108 | 50 |
| Summa tillgångar | 21 188 | 21 128 | 21 278 | 18 586 | 15 035 | 11 196 | 3 864 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 655 | 2 673 | 2 883 | 2 937 | 2 944 | 3 000 | 3 000 |
| Fritt eget kapital | 2 963 | 2 655 | 2 673 | 2 883 | 2 937 | 2 944 | 3 000 |
| Eget kapital | 3 013 | 2 705 | 2 723 | 2 933 | 2 987 | 2 994 | 3 050 |
| Långfristiga skulder | 15 480 | 15 640 | 15 800 | 11 370 | 7 500 | 3 439 | 0 |
| Leverantörsskulder | 12 | 12 | 3 | 973 | 934 | 1 478 | 814 |
| Skatteskulder | 0 | 62 | 124 | 78 | 24 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 696 | 2 783 | 2 755 | 4 283 | 4 548 | 4 763 | 814 |
| Summa eget kapital och skulder | 21 188 | 21 128 | 21 278 | 18 586 | 15 035 | 11 196 | 3 864 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,2 % | 12,8 % | 12,8 % | 15,8 % | 19,9 % | 26,8 % | 78,9 % |
| Kassalikviditet | 36 % | 19 % | 10 % | 5 % | 27 % | 44 % | 6 % |
| Rörelsemarginal | 58,3 % | 56,9 % | 45 % | 38,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 21 % | −1,3 % | −17,8 % | −6,7 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 7,9 % | 15,3 % | 45,7 % | 62 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,2 % | −0,7 % | −7,7 % | −1,8 % | −0,2 % | −1,9 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 308 tkr | −18 tkr |
| Byggnader mark | 20 207 tkr | 20 609 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 21 767 tkr | 21 767 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 560 tkr | 1 158 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 402 tkr | 402 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 308 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 18 tkr | 210 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −18 tkr | −210 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 013 tkr | 2 705 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 308 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 2 963 tkr | 2 655 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 963 tkr | 2 655 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 36 tkr | 36 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 14 839 tkr | 15 000 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 449 tkr | 2 449 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 160 tkr | 160 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 15 480 tkr | 15 640 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 16 000 tkr | 16 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 16 000 tkr | 16 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 74 tkr | 100 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Grava Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Norra Grava 509, 655 91 Karlstad
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559207-7282
Registreringsdatum
31 maj 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Karlstad, Värmlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.