Green9 Homes AB
559100-2521Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−22 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hornsgatan 75, 118 49 Stockholm
Postadress
c/o Holm Sundblad, Hornsgatan 75, 118 49 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och bedriva uthyrningsverksamhet av densamma. Bolaget bedriver även konsultationer inom området redovisning och ekonomi samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 55 tkr | −144 tkr | – |
| 2019 | 168 tkr | −60 tkr | 42 tkr |
| 2020 | 88 tkr | −105 tkr | 87 tkr |
| 2021 | 144 tkr | 26 tkr | 109 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 5 tkr | 113 tkr |
| 2023 | – | −19 tkr | 94 tkr |
| 2024 | – | −21 tkr | 72 tkr |
| 2025 | – | −22 tkr | 50 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,3 % – branschmedian 37,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 3120 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 144 | 88 | 168 | 55 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 7 | 105 | 0 | −1 | – |
| Rörelseintäkter | – | – | 0 | 7 | 249 | 88 | 167 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 16 | 2 | 223 | 93 | 133 | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 6 | 0 | – |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 20 | 20 | – | 0 | 94 | 94 | – |
| Rörelsekostnader | 22 | 22 | 36 | 2 | 223 | 193 | 227 | – |
| Rörelseresultat | −22 | −22 | −36 | 5 | 26 | −105 | −60 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 16 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 16 | 0 | 0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −22 | −21 | −19 | 5 | 26 | −105 | −60 | −144 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 150 | 0 | – |
| Resultat före skatt | −22 | −21 | −19 | 5 | 26 | 45 | −60 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 1 | 4 | – | – | – |
| Årets resultat | −22 | −21 | −19 | 4 | 22 | 45 | −60 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 940 | 960 | 980 | – | 0 | 3 115 | 3 209 | – |
| Anläggningstillgångar | 940 | 960 | 980 | – | 0 | 3 115 | 3 209 | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 7 | 11 | 107 | 108 | 15 | 2 | – |
| Kassa och bank | 10 | 6 | 3 | 24 | 18 | 118 | 168 | – |
| Omsättningstillgångar | 10 | 12 | 14 | 131 | 126 | 133 | 171 | – |
| Summa tillgångar | 950 | 972 | 994 | 131 | 126 | 3 248 | 3 380 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 22 | 44 | 63 | 59 | 37 | −8 | 52 | – |
| Fritt eget kapital | 0 | 22 | 44 | 63 | 59 | 37 | −8 | – |
| Eget kapital | 50 | 72 | 94 | 113 | 109 | 87 | 42 | – |
| Långfristiga skulder | 900 | 900 | 900 | – | 0 | 3 150 | 3 300 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 12 | – |
| Kortfristiga skulder | – | – | 0 | 18 | 18 | 11 | 38 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 950 | 972 | 994 | 131 | 126 | 3 248 | 3 380 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,3 % | 7,4 % | 9,4 % | 86,3 % | 85,8 % | 2,7 % | 1,2 % | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | 729 % | 706 % | 1 167 % | 448 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | 17,9 % | −119,4 % | −35,5 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 18,1 % | −119,3 % | −35,7 % | −261,8 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | 63,6 % | −47,6 % | 205,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −44,1 % | −29,6 % | −20,3 % | 3,8 % | 19,9 % | 51,7 % | −142,5 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −22 tkr | −21 tkr |
| Byggnader mark | 940 tkr | 960 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Byggnader mark forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 20 tkr | 20 tkr |
| Byggnader mark nedskrivningar | 60 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −22 tkr | −21 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 21 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −21 tkr | −19 tkr |
| Forslag disposition | 206 | 22 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 206 | 22 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 900 tkr | 900 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 398 | 7 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 900 tkr | 900 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Green9 Homes ABHuvudarbetsställe
Hornsgatan 75, 118 49 Stockholm
Hotell & boende
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559100-2521
Registreringsdatum
9 februari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hotell & boende
- SNI 55.202 – Stug- och rumsuthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.