Greenling AB
556635-5888Aktiebolagreg. 2002
Hudiksvall, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−70 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Soldatvägen 13, 824 53 Hudiksvall
Postadress
c/o Dan Kjellander, Soldatvägen 13, 824 53 Hudiksvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import, export av och grossist-, parti-, stycke-, kommissions- och näthandel med allehanda produkter, varor och rättigheter till och inom områdena bygg, el, energi, fartyg, flyg, fordon, fritid, handel, hushåll, IT, kemi, konsumentelektronik, lantbruk, miljövård, skogsbruk, säkerhet, trycksaker, utbildning, verkstad och vitvaror, bedriva ballongflygning, bedriva utveckling av programvaror, bedriva konsultverksamhet inom utbildning, utveckling, konstruktion, industridesign, produktionsteknik, ekonomi, marknadsföring och företagsutveckling, bedriva handel med värdepapper och andra finansiella instrument, bedriva handel med och förvaltning av fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 678 tkr | −140 tkr | – |
| 2018 | 981 tkr | −61 tkr | – |
| 2019 | 1 302 tkr | 280 tkr | 515 tkr |
| 2020 | 1 015 tkr | 98 tkr | 613 tkr |
| 2021 | 1 051 tkr | 77 tkr | 690 tkr |
| 2022 | 1 186 tkr | 366 tkr | – |
| 2023 | 523 tkr | 4 715 tkr | 5 295 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 8 tkr | 4 901 tkr |
| 2025 | – | −70 tkr | 4 831 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 523 | 1 186 | 1 051 | 1 015 | 1 302 | 981 | 678 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | – | – | – | – | 18 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 5 054 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 5 578 | – | 1 069 | 1 015 | 1 302 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 3 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 14 | 743 | – | 495 | 470 | 767 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | −1 | 68 | – | 330 | 270 | 85 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 77 | 77 | 52 | – | 96 | 104 | 105 | – | – |
| Rörelsekostnader | 78 | 94 | 863 | – | 922 | 843 | 957 | – | – |
| Rörelseresultat | −78 | −94 | 4 715 | – | 148 | 171 | 345 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 28 | 102 | 53 | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 1 | 52 | – | 70 | 73 | 70 | – | – |
| Finansiella poster | 8 | 102 | 1 | – | −70 | −73 | −65 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −70 | 8 | 4 715 | 366 | 77 | 98 | 280 | −61 | −140 |
| Resultat före skatt | −70 | 8 | 4 715 | – | 77 | 98 | 280 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | 477 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −70 | 6 | 4 238 | – | 77 | 98 | 280 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 98 | 148 | 198 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 227 | 304 | 381 | – | 2 504 | 2 550 | 2 604 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 227 | 304 | 381 | – | 2 602 | 2 698 | 2 802 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 136 | 131 | 75 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 435 | 2 617 | 802 | – | 1 548 | 1 532 | 1 475 | – | – |
| Kassa och bank | 1 185 | 2 438 | 4 625 | – | 175 | 87 | 275 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 620 | 5 055 | 5 427 | – | 1 723 | 1 618 | 1 750 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 846 | 5 359 | 5 807 | – | 4 325 | 4 317 | 4 552 | – | – |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | – | 250 | 250 | 250 | – | – |
| Bundet eget kapital | 250 | 250 | 250 | – | 250 | 250 | 250 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 651 | 4 645 | 807 | – | 363 | 265 | −15 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 581 | 4 651 | 5 045 | – | 440 | 363 | 265 | – | – |
| Eget kapital | 4 831 | 4 901 | 5 295 | – | 690 | 613 | 515 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 2 320 | 2 440 | 2 560 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 39 | −8 | 51 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 442 | 498 | – | 1 | 2 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 15 | 457 | 513 | – | 1 314 | 1 264 | 1 477 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 846 | 5 359 | 5 807 | – | 4 325 | 4 317 | 4 552 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,7 % | 91,5 % | 91,2 % | – | 16 % | 14,2 % | 11,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 30 865 % | 1 105 % | 1 059 % | – | 131 % | 128 % | 118 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 901 % | – | 14,1 % | 16,9 % | 26,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 901,2 % | 30,9 % | 7,4 % | 9,7 % | 21,5 % | −6,3 % | −20,6 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −55,9 % | – | 3,6 % | −22,1 % | 32,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,4 % | 0,1 % | 80 % | – | 11,2 % | 16 % | 54,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 1 051 tkr | 1 015 tkr | 1 302 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −70 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −70 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | −4 238 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | 4 238 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 831 tkr | 4 901 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −70 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 400 tkr |
| Forslag disposition | 4 581 tkr | 4 651 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 381 tkr | 4 651 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 227 tkr | 304 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 429 tkr | 429 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 202 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 77 tkr | 77 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 435 tkr | 2 617 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Greenling ABHuvudarbetsställe
Soldatvägen 13, 824 53 Hudiksvall
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556635-5888
Registreringsdatum
13 november 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Hudiksvall, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
250 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 46.900 – Icke-specialiserad partihandel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.