Grenache Noir AB
556992-8665Aktiebolagreg. 2014
Enskede, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−9 tkr
Soliditet
−13 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östrandsvägen 8 B, 122 43 Enskede
Postadress
Östrandsvägen 8 B, 122 43 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Import av viner, främst från södra Frankrike.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −14 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −6 tkr | – |
| 2019 | – | −19 tkr | −5 tkr |
| 2020 | – | −0 tkr | −5 tkr |
| 2021 | – | −1 tkr | −6 tkr |
| 2022 | – | −5 tkr | −11 tkr |
| 2023 | – | −2 tkr | −12 tkr |
| 2024 | – | −2 tkr | −14 tkr |
| 2025 | – | −9 tkr | −23 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −13,4 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 5 | 1 | 0 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 5 | 1 | 0 | 6 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −5 | −1 | −0 | −6 | – | – |
| Finansiella poster | −8 | – | – | – | – | 0 | −13 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −2 | −2 | −5 | −1 | −0 | −19 | −6 | −14 |
| Resultat före skatt | −9 | −2 | −2 | −5 | −1 | −0 | −19 | – | – |
| Årets resultat | −9 | −2 | −2 | −5 | −1 | −0 | −19 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 163 | 171 | 171 | 171 | 171 | 171 | 171 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 163 | 171 | 171 | 171 | 171 | 171 | 171 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Kassa och bank | 7 | 9 | 11 | 15 | 17 | 18 | 19 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 | 14 | 16 | 20 | 22 | 23 | 24 | – | – |
| Summa tillgångar | 175 | 185 | 186 | 191 | 193 | 194 | 195 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −64 | −62 | −61 | −56 | −55 | −55 | −36 | – | – |
| Fritt eget kapital | −73 | −64 | −62 | −61 | −56 | −55 | −55 | – | – |
| Eget kapital | −23 | −14 | −12 | −11 | −6 | −5 | −5 | – | – |
| Långfristiga skulder | 199 | 199 | 199 | 199 | 199 | 199 | 199 | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | – | 0 | 3 | – | 0 | 1 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 175 | 185 | 186 | 191 | 193 | 194 | 195 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −13,4 % | −7,7 % | −6,6 % | −5,7 % | −3,3 % | −2,7 % | −2,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | 647 % | – | – | 2 401 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 39,4 % | 12,8 % | 12,5 % | 41,6 % | 19 % | 3,9 % | 384,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 163 tkr | 171 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 171 tkr | 171 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 8 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 8 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −9 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −9 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | −2 tkr |
| Forslag disposition | −73 tkr | −64 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −73 tkr | −64 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 199 tkr | 199 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | −8 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Grenache Noir ABHuvudarbetsställe
Östrandsvägen 8 B, 122 43 Enskede
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556992-8665
Registreringsdatum
1 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.