Grial AB
559336-6932Aktiebolagreg. 2021
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 603 tkr
Resultat efter fin. poster
−16 tkr
Soliditet
23 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sjöflygvägen 8 Lgh 1103, 183 62 Täby
Postadress
c/o Alla Kunytska, Sjöflygvägen 8 Lgh 1103, 183 62 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Verksam inom områden Byggsnickerier, gips- och isoleringsmontering, samt byggmåleri.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 700 tkr | 37 tkr | 54 tkr |
| 2023 | 1 041 tkr | 19 tkr | 69 tkr |
| 2024 | 1 001 tkr | 54 tkr | 108 tkr |
| 2025 | 1 603 tkr | −16 tkr | 84 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 23,4 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 60,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 603 | 1 001 | 1 041 | 700 |
| Rörelseintäkter | 1 603 | 1 001 | 1 041 | 700 |
| Råvaror och förnödenheter | 301 | 0 | 315 | – |
| Övriga externa kostnader | 517 | 197 | 133 | 45 |
| Personalkostnader | 794 | 749 | 574 | 618 |
| Rörelsekostnader | 1 612 | 946 | 1 022 | 663 |
| Rörelseresultat | −9 | 54 | 19 | 37 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −7 | −0 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −16 | 54 | 19 | 37 |
| Resultat före skatt | −16 | 54 | 19 | 37 |
| Skatt på årets resultat | 8 | 16 | 4 | 8 |
| Årets resultat | −24 | 39 | 15 | 29 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Varulager | 7 | 10 | 6 | 2 |
| Kundfordringar | 25 | 2 | 9 | 27 |
| Kortfristiga fordringar | 290 | 224 | 127 | 73 |
| Kassa och bank | 61 | 67 | 115 | 60 |
| Omsättningstillgångar | 358 | 302 | 249 | 135 |
| Summa tillgångar | 358 | 302 | 249 | 135 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 83 | 44 | 29 | 0 |
| Fritt eget kapital | 59 | 83 | 44 | 29 |
| Eget kapital | 84 | 108 | 69 | 54 |
| Långfristiga skulder | 81 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 0 | 64 | 1 |
| Skatteskulder | 34 | 23 | 12 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 193 | 194 | 179 | 81 |
| Summa eget kapital och skulder | 358 | 302 | 249 | 135 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 9 | 5 | 4 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 23,4 % | 35,8 % | 27,8 % | 40,2 % |
| Kassalikviditet | 182 % | 150 % | 135 % | 165 % |
| Rörelsemarginal | −0,6 % | 5,4 % | 1,8 % | 5,3 % |
| Vinstmarginal | −1 % | 5,4 % | 1,8 % | 5,3 % |
| Omsättningstillväxt | 60,2 % | −3,9 % | 48,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −28,9 % | 35,9 % | 21,3 % | 54 % |
| Omsättning per anställd | 534 tkr | 111 tkr | 208 tkr | 175 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −24 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −24 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −39 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 39 tkr | 15 tkr |
| Forskott till leverantorer | 7 tkr | 10 tkr |
| Forslag disposition | 59 tkr | 83 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 59 tkr | 83 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 111 tkr | 75 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 154 tkr | 147 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 tkr | 66 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 81 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 134 tkr | 105 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 23 sep. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Grial ABHuvudarbetsställe
Sjöflygvägen 8 Lgh 1103, 183 62 Täby
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559336-6932
Registreringsdatum
23 september 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
- SNI 95.312 – Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.