Grinduga Skogsentreprenad AB
556599-1048Aktiebolagreg. 2000
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
96 tkr
Resultat efter fin. poster
−13 tkr
Soliditet
−1 669 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Almvägen 58, 802 69 Gävle
Postadress
Almvägen 58, 802 69 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva skogsavverkning med egna maskiner samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 184 tkr | −16 tkr | −515 tkr |
| 2021 | 121 tkr | 0 tkr | −515 tkr |
| 2022 | 110 tkr | −46 tkr | −561 tkr |
| 2023 | 107 tkr | −15 tkr | −576 tkr |
| 2024 | 146 tkr | 17 tkr | −559 tkr |
| 2025 | 96 tkr | −13 tkr | −573 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −1 669,1 % – branschmedian 51,2 %
Vinstmarginal −13,5 % – branschmedian 10 %
Omsättningstillväxt −34,3 % – branschmedian 1,6 %
Median för 2773 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 96 | 146 | 107 | 110 | 121 | 184 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 23 |
| Rörelseintäkter | 96 | 146 | 107 | 110 | 122 | 207 |
| Övriga externa kostnader | 109 | 130 | 122 | 156 | 114 | 221 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 6 | 1 |
| Rörelsekostnader | 109 | 130 | 122 | 156 | 120 | 222 |
| Rörelseresultat | −13 | 17 | −15 | −46 | 2 | −15 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −0 | −1 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | 17 | −15 | −46 | 0 | −16 |
| Resultat före skatt | −13 | 17 | −15 | −46 | 0 | −16 |
| Årets resultat | −13 | 17 | −15 | −46 | 0 | −16 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 3 | 3 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 |
| Kundfordringar | 8 | 10 | 15 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 12 | 15 | 4 | 4 | 4 |
| Kassa och bank | 26 | 28 | 12 | 28 | 70 | 75 |
| Omsättningstillgångar | 34 | 40 | 27 | 32 | 74 | 79 |
| Summa tillgångar | 34 | 40 | 27 | 32 | 77 | 82 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 |
| Balanserat resultat | −799 | −816 | −801 | −755 | −755 | −740 |
| Fritt eget kapital | −813 | −799 | −816 | −801 | −755 | −755 |
| Eget kapital | −573 | −559 | −576 | −561 | −515 | −515 |
| Långfristiga skulder | 582 | 582 | 582 | 582 | 582 | 469 |
| Leverantörsskulder | 14 | 7 | 9 | 1 | 0 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 24 | 17 | 21 | 11 | 10 | 128 |
| Summa eget kapital och skulder | 34 | 40 | 27 | 32 | 77 | 82 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −1 669,1 % | −1 400,8 % | −2 123,3 % | −1 755,2 % | −664,7 % | −627,2 % |
| Kassalikviditet | 140 % | 235 % | 131 % | 302 % | 745 % | 62 % |
| Rörelsemarginal | −13,6 % | 11,3 % | −14 % | −41,9 % | 1,3 % | −8 % |
| Vinstmarginal | −13,5 % | 11,6 % | −14 % | −41,8 % | 0 % | −8,7 % |
| Omsättningstillväxt | −34,3 % | 36 % | −2,7 % | −9,1 % | −34,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 % | −2,9 % | 2,6 % | 8,2 % | −0,1 % | 3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −13 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −13 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −17 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 17 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −573 tkr | −559 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −13 tkr | 17 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −813 tkr | −799 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −813 tkr | −799 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 145 tkr | 145 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 145 tkr | 145 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 538 | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 582 tkr | 582 tkr |
| Reservfond | 40 tkr | 40 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Grinduga Skogsentreprenad ABHuvudarbetsställe
Almvägen 58, 802 69 Gävle
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556599-1048
Registreringsdatum
31 oktober 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 02.200 – Drivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.