Grön Hermitage AB
556943-9945Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 117 tkr
Resultat efter fin. poster
−134 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
8
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stora Nygatan 11, 111 27 Stockholm
Postadress
Stora Nygatan 11, 111 27 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet i form av såväl servering som catering, hälsobutik, hus- och lägenhetsrenovering och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 872 tkr | −1 035 tkr | – |
| 2021 | 2 464 tkr | −270 tkr | – |
| 2022 | 4 197 tkr | 497 tkr | 704 tkr |
| 2023 | 4 720 tkr | 217 tkr | 721 tkr |
| 2024 | 4 677 tkr | 222 tkr | 702 tkr |
| 2025 | 4 117 tkr | −134 tkr | 568 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,3 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −3,3 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −12 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 117 | 4 677 | 4 720 | 4 197 | 2 464 | 1 872 |
| Förändring av lager | −11 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 7 | 58 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 106 | 4 677 | 4 727 | 4 255 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 7 | 1 059 | 1 056 | 959 | – | – |
| Handelsvaror | 858 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 852 | 881 | 794 | 830 | – | – |
| Personalkostnader | 2 515 | 2 510 | 2 654 | 1 919 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 49 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 237 | 4 456 | 4 509 | 3 757 | – | – |
| Rörelseresultat | −131 | 221 | 218 | 498 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | −1 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | 1 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −134 | 222 | 217 | 497 | −270 | −1 035 |
| Resultat före skatt | −134 | 222 | 217 | 497 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 46 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −134 | 176 | 217 | 497 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 11 | 16 | 22 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 67 | 67 | 67 | 67 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 78 | 84 | 89 | 67 | – | – |
| Varulager | 40 | 51 | 47 | 51 | – | – |
| Kundfordringar | 28 | 79 | 49 | 38 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 175 | 160 | 129 | 139 | – | – |
| Kassa och bank | 633 | 870 | 870 | 723 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 848 | 1 081 | 1 045 | 913 | – | – |
| Summa tillgångar | 926 | 1 164 | 1 135 | 981 | 1 475 | 1 064 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 652 | 476 | 454 | 157 | – | – |
| Fritt eget kapital | 518 | 652 | 671 | 654 | – | – |
| Eget kapital | 568 | 702 | 721 | 704 | – | – |
| Leverantörsskulder | 58 | 68 | 47 | 96 | – | – |
| Skatteskulder | 12 | 52 | 8 | 10 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 358 | 463 | 414 | 277 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 926 | 1 164 | 1 135 | 981 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 8 | 7 | 8 | 8 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 195 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,3 % | 60,3 % | 63,5 % | 71,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 225 % | 223 % | 241 % | 311 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −3,2 % | 4,7 % | 4,6 % | 11,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −3,3 % | 4,8 % | 4,6 % | 11,8 % | −11 % | −55,3 % |
| Omsättningstillväxt | −12 % | −0,9 % | 12,5 % | 70,3 % | 31,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −23,5 % | 25,1 % | 30,1 % | 70,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 515 tkr | 668 tkr | 590 tkr | 525 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 67 tkr | 67 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 67 tkr | 67 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −134 tkr | 176 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −134 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −176 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 176 tkr | – |
| Forslag disposition | 518 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 518 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 14 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 11 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 888 tkr | 888 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 877 tkr | 872 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 40 tkr | 51 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 133 tkr | 78 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 262 tkr | 317 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | −3 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 26 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Grön Hermitage ABHuvudarbetsställe
Stora Nygatan 11, 111 27 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556943-9945
Registreringsdatum
1 oktober 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.