swereg

Grön Ripa AB

559296-9108Aktiebolagreg. 2021

Trädgård & mark
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Glumslöv, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 009 tkr

+45 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

276 tkr

+15 % mot föregående år

Soliditet

56 %

−4,9 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Tingshögsvägen 10, 261 62 Glumslöv

Postadress

Tingshögsvägen 10, 261 62 Glumslöv

Verksamhetsbeskrivning

Trädgårdstjänster, skötsel och underhåll av trädgårdar och grönytor.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021409 tkr231 tkr163 tkr
2022597 tkr411 tkr278 tkr
2023798 tkr374 tkr362 tkr
2024695 tkr240 tkr264 tkr
20251 009 tkr276 tkr168 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 56,3 % – branschmedian 51,7 %

Vinstmarginal 27,4 % – branschmedian 6,4 %

Omsättningstillväxt 45,2 % – branschmedian 3,8 %

Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning1 009695798597409
Rörelseintäkter1 009695798597409
Handelsvaror20265356820
Övriga externa kostnader14591853424
Personalkostnader34028829984134
Av- och nedskrivningar48186––
Rörelsekostnader735462425187178
Rörelseresultat274233373411231
Ränteintäkter och liknande1620–
Räntekostnader och liknande00000
Finansiella poster162−0−0
Resultat efter finansiella poster276240374411231
Bokslutsdispositioner−95−78−105−102−57
Resultat före skatt181162269309174
Skatt på årets resultat3834566436
Årets resultat142127214245138

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar26713364––
Anläggningstillgångar26713364––
Kundfordringar1732282545038
Kortfristiga fordringar2612533425544
Kassa och bank386489572576284
Omsättningstillgångar647743913631328
Summa tillgångar914876977631328
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat01121238–
Fritt eget kapital143239337253138
Eget kapital168264362278163
Obeskattade reserver43634226415957
Leverantörsskulder753––
Skatteskulder–04126–
Kortfristiga skulder310270352194108
Summa eget kapital och skulder914876977631328

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Föreslagen utdelning (tkr)40113225130130

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet56,3 %61,2 %58,5 %64,1 %63,6 %
Kassalikviditet209 %275 %260 %325 %304 %
Rörelsemarginal27,2 %33,6 %46,7 %68,8 %56,5 %
Vinstmarginal27,4 %34,5 %46,9 %68,8 %56,5 %
Omsättningstillväxt45,2 %−12,9 %33,7 %46 %–
Avkastning på eget kapital84,9 %48,2 %59 %88,1 %84,7 %
Omsättning per anställd–––––
Övriga poster i årsredovisningen (22)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar71 tkr38 tkr
Arets resultat eget kapital142 tkr127 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat142 tkr127 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−127 tkr−214 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning127 tkr214 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning239 tkr225 tkr
Forandring eget kapital totalt168 tkr264 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat142 tkr127 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning239 tkr225 tkr
Forandring overavskrivningar−34 tkr−23 tkr
Forandring periodiseringsfond−61 tkr−55 tkr
Forslag disposition143 tkr239 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning103 tkr126 tkr
Inventarier verktyg installationer267 tkr133 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden336 tkr157 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar73 tkr24 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop179 tkr87 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar48 tkr18 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga88 tkr25 tkr
Ovriga kortfristiga skulder303 tkr264 tkr
Periodiseringsfonder365 tkr304 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 15 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Grön Ripa ABHuvudarbetsställe

    Tingshögsvägen 10, 261 62 Glumslöv

    Trädgård & mark

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559296-9108

Registreringsdatum

15 januari 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Landskrona, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Trädgård & mark

  • SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler