Grön Vision Spånga AB
559278-1073Aktiebolagreg. 2020
Spånga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 287 tkr
Resultat efter fin. poster
601 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
1
GrönVisionAB - Entreprenadbesiktning & markkonsult
gronvision.se
Adresser
Besöksadress
Norrskensbacken 31, 163 56 Spånga
Postadress
Norrskensbacken 31, 163 56 Spånga
Verksamhetsbeskrivning
Entreprenadbesiktning av markanläggningsentreprenader och skötselentreprenader för utemiljö. Beställarstöd vid projektering, upphandling och kontroller av markanläggnings- och skötselentreprenader. Beställarstöd vid upphandling och uppföljning av skötselentreprenader för utemiljö. Grundläggande trädbesiktning. Massagebehandlingar. Yogalektioner.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 466 tkr | 527 tkr | 358 tkr |
| 2022 | 2 439 tkr | 1 207 tkr | 878 tkr |
| 2023 | 2 851 tkr | 808 tkr | 908 tkr |
| 2024 | 2 640 tkr | 869 tkr | 1 424 tkr |
| 2025 | 2 287 tkr | 601 tkr | 1 571 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 77,1 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 26,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −13,4 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 287 | 2 640 | 2 851 | 2 439 | 1 466 |
| Rörelseintäkter | 2 287 | 2 640 | 2 851 | 2 439 | 1 466 |
| Råvaror och förnödenheter | 256 | 342 | 420 | 133 | 53 |
| Övriga externa kostnader | 239 | 206 | 200 | 194 | 180 |
| Personalkostnader | 1 178 | 1 226 | 1 423 | 903 | 706 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 11 | 11 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 1 684 | 1 785 | 2 054 | 1 232 | 939 |
| Rörelseresultat | 604 | 855 | 797 | 1 207 | 527 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 18 | 12 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 4 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −3 | 13 | 12 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 601 | 869 | 808 | 1 207 | 527 |
| Bokslutsdispositioner | 204 | 50 | −200 | −308 | −100 |
| Resultat före skatt | 805 | 919 | 608 | 899 | 427 |
| Skatt på årets resultat | 174 | 199 | 133 | 191 | 94 |
| Årets resultat | 631 | 720 | 475 | 708 | 333 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 10 | 21 | 32 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 268 | 500 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 268 | 510 | 21 | 32 | – |
| Kundfordringar | 239 | 344 | 473 | 423 | 266 |
| Kortfristiga fordringar | 390 | 474 | 741 | 555 | 317 |
| Kassa och bank | 745 | 1 544 | 1 472 | 1 288 | 461 |
| Omsättningstillgångar | 1 135 | 2 017 | 2 214 | 1 843 | 778 |
| Summa tillgångar | 2 402 | 2 527 | 2 234 | 1 875 | 778 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 915 | 679 | 408 | 145 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 546 | 1 399 | 883 | 853 | 333 |
| Eget kapital | 1 571 | 1 424 | 908 | 878 | 358 |
| Obeskattade reserver | 354 | 558 | 608 | 408 | 100 |
| Leverantörsskulder | 19 | 5 | 15 | 9 | 7 |
| Skatteskulder | 68 | 114 | 266 | 262 | 94 |
| Kortfristiga skulder | 477 | 545 | 718 | 589 | 320 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 402 | 2 527 | 2 234 | 1 875 | 778 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 484 | 204 | 445 | 188 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,1 % | 73,9 % | 62,3 % | 64,1 % | 56,2 % |
| Kassalikviditet | 238 % | 370 % | 308 % | 313 % | 243 % |
| Rörelsemarginal | 26,4 % | 32,4 % | 28 % | 49,5 % | 35,9 % |
| Vinstmarginal | 26,3 % | 32,9 % | 28,3 % | 49,5 % | 35,9 % |
| Omsättningstillväxt | −13,4 % | −7,4 % | 16,9 % | 66,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,2 % | 50,6 % | 52,3 % | 80,6 % | 93 % |
| Omsättning per anställd | 2 287 tkr | 2 640 tkr | 2 851 tkr | 2 439 tkr | 1 466 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 268 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 268 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 768 tkr | 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 631 tkr | 720 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 631 tkr | 720 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −720 tkr | −475 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 720 tkr | 475 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 484 tkr | 204 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 204 tkr | 50 tkr |
| Forslag disposition | 1 546 tkr | 1 399 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 146 tkr | 915 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 400 tkr | 484 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 16 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 34 tkr | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 34 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 11 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 135 tkr | 116 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 267 tkr | 303 tkr |
| Periodiseringsfonder | 354 tkr | 558 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 124 tkr | 123 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 22 okt. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Grön Vision Spånga ABHuvudarbetsställe
Norrskensbacken 31, 163 56 Spånga
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559278-1073
Registreringsdatum
22 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.200 – Teknisk provning och analys
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 71.110 – Arkitektverksamhet
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.