swereg

GRUR Konsult AB

559318-6447Aktiebolagreg. 2021

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Lycksele, Västerbottens län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 626 tkr

+3 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

555 tkr

+6 % mot föregående år

Soliditet

64 %

+10,1 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Arvid Franklins Väg 25 D, 921 35 Lycksele

Postadress

c/o Grur Konsult Ab, Arvid Franklins Väg 25 D, 921 35 Lycksele

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget kommer att bedriva konsultverksamhet inom bygg och anläggnings branschen, samt mindre maskintjänster (typ Snöröjning, grävarbeten) till företag och privata. och handel med värdepapper. Konsultverksamheten kommer att bedrivas i form av rådgivning, byggledning, projekteringsarbeten, kontroll och besiktning inom bygg och anläggnings arbeten, samt kalkyler och KMA (kvalite, miljö samt arbetsmiljö) stöd till bygg och anläggningsföretag. mindre maskintjänster som snöröjning, gräv och markarbeten. förkortningen KMA står för Kvalitets, miljö, och Arbetsmiljöarbete inkluderande planering utförande och dokumentation.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022696 tkr392 tkr259 tkr
20231 491 tkr752 tkr412 tkr
20241 586 tkr523 tkr556 tkr
20251 626 tkr555 tkr966 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 64 % – branschmedian 70,6 %

Vinstmarginal 34,1 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt 2,5 % – branschmedian −1,5 %

Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 6261 5861 491696
Rörelseintäkter1 6261 5861 491696
Handelsvaror1–––
Övriga externa kostnader391303241102
Personalkostnader319472352202
Av- och nedskrivningar3612781340
Rörelsekostnader1 0721 053727304
Rörelseresultat554534764392
Ränteintäkter och liknande0110
Räntekostnader och liknande011130
Finansiella poster0−10−120
Resultat efter finansiella poster555523752392
Bokslutsdispositioner−37−100−324−97
Resultat före skatt517423428295
Skatt på årets resultat108888861
Årets resultat409335339234

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar1 2471 1639160
Finansiella anläggningstillgångar352–––
Anläggningstillgångar1 5991 1639160
Kortfristiga fordringar1257460
Kassa och bank589579353572
Omsättningstillgångar602635400572
Summa tillgångar2 2011 7991 315572
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat531197470
Fritt eget kapital941531387234
Eget kapital966556412259
Obeskattade reserver55852142197
Långfristiga skulder0431050
Skatteskulder4510112047
Kortfristiga skulder677679378215
Summa eget kapital och skulder2 2011 7991 315572

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1110.75
Föreslagen utdelning (tkr)––190–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet64 %53,9 %56,7 %58,8 %
Kassalikviditet89 %94 %106 %265 %
Rörelsemarginal34,1 %33,6 %51,2 %56,3 %
Vinstmarginal34,1 %33 %50,4 %56,3 %
Omsättningstillväxt2,5 %6,4 %114,2 %–
Avkastning på eget kapital42,4 %60,2 %82,5 %90,4 %
Omsättning per anställd1 626 tkr1 586 tkr1 491 tkr928 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (29)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar318 tkr281 tkr
Andra langfristiga fordringar352 tkr–
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden352 tkr–
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar352 tkr–
Arets resultat eget kapital409 tkr335 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat409 tkr335 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−335 tkr−339 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning335 tkr339 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–190 tkr
Forandring eget kapital totalt966 tkr556 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat409 tkr335 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning–190 tkr
Forandring overavskrivningar−37 tkr−100 tkr
Forandring periodiseringsfond–0
Forslag disposition941 tkr531 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning941 tkr531 tkr
Inventarier verktyg installationer1 247 tkr1 163 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden2 020 tkr1 575 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar773 tkr412 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop445 tkr525 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar361 tkr278 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar–0
Ovriga fordringar kortfristiga12 tkr57 tkr
Ovriga kortfristiga skulder295 tkr234 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut26 tkr60 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut043 tkr
Periodiseringsfonder240 tkr240 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter311 tkr283 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • GRUR Konsult ABHuvudarbetsställe

    Arvid Franklins Väg 25 D, 921 35 Lycksele

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559318-6447

Registreringsdatum

21 maj 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Lycksele, Västerbottens län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
  • SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler