Gubberoparken Fastighets AB
559076-0079Aktiebolagreg. 2016
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
21 881 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Snäckvägen 40, 414 75 Göteborg
Postadress
Snäckvägen 40, 414 75 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 50 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −0 tkr | 50 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −0 tkr | 49 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −0 tkr | 49 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −0 tkr | 49 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −0 tkr | 49 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −1 tkr | 48 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 21 881 tkr | 21 928 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86,7 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −11 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 725 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 21 891 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 21 881 | −1 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 21 881 | −1 | −0 | −0 | – | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 21 881 | −1 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 701 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 24 701 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 154 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 447 | 48 | 49 | 49 | 49 | 49 | 50 | 50 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 601 | 48 | 49 | 49 | 49 | 49 | 50 | 50 | – | – |
| Summa tillgångar | 25 302 | 173 | 174 | 174 | 174 | 174 | 175 | 175 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −2 | −1 | −1 | −1 | −1 | −0 | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 21 878 | −2 | −1 | −1 | −1 | −1 | −0 | 0 | – | – |
| Eget kapital | 21 928 | 48 | 49 | 49 | 49 | 49 | 50 | 50 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 374 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | 125 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 25 302 | 173 | 174 | 174 | 174 | 174 | 175 | 175 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86,7 % | 27,6 % | 28 % | 28,1 % | 28,2 % | 28,3 % | 28,4 % | 28,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 18 % | 38 % | 39 % | 39 % | 39 % | 40 % | 40 % | 40 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 99,8 % | −2 % | −0,6 % | −0,6 % | −0,6 % | −0,6 % | −0,6 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag | 24 676 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 24 676 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 24 676 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 21 881 tkr | −950 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 21 881 tkr | −950 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 950 | 300 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −950 | −300 |
| Forandring eget kapital totalt | 21 928 tkr | 48 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 21 881 tkr | −950 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 100 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 100 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 154 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 0 | 100 tkr |
| Forslag disposition | 21 878 tkr | −2 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 21 878 tkr | −2 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 71 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 363 tkr | 125 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 21 238 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Gubberoparken Fastighets ABHuvudarbetsställe
Snäckvägen 40, 414 75 Göteborg
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559076-0079
Registreringsdatum
13 september 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.