Gueddy Service AB
559127-3494Aktiebolagreg. 2017
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−6 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vegagatan 1, 413 11 Göteborg
Postadress
Vegagatan 1, 413 11 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Lokalvård av kyrkor, kontor, förskolor och hem
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 943 tkr | 836 tkr | – |
| 2021 | 4 285 tkr | 1 270 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | 368 tkr | 1 159 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −12 tkr | 947 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −9 tkr | 734 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −1 tkr | 710 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −6 tkr | 1 121 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,8 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 285 | 3 943 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 600 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 600 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 8 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 12 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 | 11 | 9 | 11 | 83 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 128 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 | 11 | 9 | 11 | 231 | – | – |
| Rörelseresultat | −9 | −11 | −9 | −11 | 369 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 9 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 9 | −0 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −1 | −9 | −12 | 368 | 1 270 | 836 |
| Bokslutsdispositioner | 533 | 230 | – | 0 | −94 | – | – |
| Resultat före skatt | 527 | 229 | −9 | −12 | 274 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 116 | 53 | 3 | 1 | 58 | – | – |
| Årets resultat | 411 | 175 | −12 | −13 | 216 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 260 | 260 | 300 | 510 | 600 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 260 | 260 | 300 | 510 | 600 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 128 | 74 | 75 | 133 | 92 | – | – |
| Kassa och bank | 1 005 | 1 083 | 1 243 | 1 274 | 1 436 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 133 | 1 157 | 1 318 | 1 407 | 1 528 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 393 | 1 417 | 1 618 | 1 917 | 2 128 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 660 | 484 | 697 | 909 | 893 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 071 | 660 | 684 | 897 | 1 109 | – | – |
| Eget kapital | 1 121 | 710 | 734 | 947 | 1 159 | – | – |
| Obeskattade reserver | 94 | 627 | 857 | 857 | 857 | – | – |
| Skatteskulder | 167 | 56 | 4 | 51 | 89 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 179 | 80 | 26 | 114 | 111 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 393 | 1 417 | 1 618 | 1 917 | 2 128 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,8 % | 85,2 % | 87,5 % | 84,9 % | 86,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 634 % | 1 447 % | 5 000 % | 1 240 % | 1 371 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | 29,6 % | 21,2 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 36,7 % | 24,7 % | −1,7 % | −1,3 % | 18,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 260 tkr | 260 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 260 tkr | 260 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 40 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 411 tkr | 175 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 411 tkr | 175 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −175 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 175 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | −200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 121 tkr | 710 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 411 tkr | 175 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | −200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 533 tkr | 230 tkr |
| Forslag disposition | 1 071 tkr | 660 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 749 tkr | 660 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 128 tkr | 74 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 11 tkr | 24 tkr |
| Periodiseringsfonder | 94 tkr | 627 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Gueddy Service ABHuvudarbetsställe
Vegagatan 1, 413 11 Göteborg
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559127-3494
Registreringsdatum
2 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.210 – Lokalvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.