Gula Backar AB
556748-6260Aktiebolagreg. 2008
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 829 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 563 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Molnbackavägen 1, 176 66 Järfälla
Postadress
c/o Castella Förvaltning, Molnbackavägen 1, 176 66 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdehandlingar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 405 tkr | 396 tkr | – |
| 2019 | 1 689 tkr | 495 tkr | – |
| 2020 | 1 114 tkr | −488 tkr | 1 059 tkr |
| 2021 | 1 228 tkr | −1 055 tkr | 278 tkr |
| 2022 | 1 362 tkr | −948 tkr | 131 tkr |
| 2023 | 1 473 tkr | −2 189 tkr | 153 tkr |
| 2024 | 1 632 tkr | −1 388 tkr | 265 tkr |
| 2025 | 1 829 tkr | −1 563 tkr | 9 102 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 31,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −85,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 12,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 829 | 1 632 | 1 473 | 1 362 | 1 228 | 1 114 | 1 689 | 1 405 |
| Rörelseintäkter | 1 829 | 1 632 | 1 473 | 1 362 | 1 228 | 1 114 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 635 | 88 | 547 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 366 | 687 | 1 246 | 72 | 550 | 312 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 454 | 454 | 450 | 109 | 109 | 109 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 820 | 1 141 | 1 696 | 815 | 747 | 968 | – | – |
| Rörelseresultat | 9 | 491 | −223 | 547 | 482 | 146 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 574 | 1 881 | 1 967 | 1 495 | 1 537 | 634 | – | – |
| Finansiella poster | −1 572 | −1 879 | −1 966 | −1 495 | −1 536 | −634 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 563 | −1 388 | −2 189 | −948 | −1 055 | −488 | 495 | 396 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 396 | 534 | – | – |
| Resultat före skatt | −1 563 | −1 388 | −2 189 | −948 | −659 | 47 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 98 | 123 | 11 | – | – |
| Årets resultat | −1 563 | −1 388 | −2 189 | −1 046 | −782 | 36 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 27 508 | 27 239 | 26 522 | 25 183 | 25 031 | 24 286 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 27 508 | 27 239 | 26 522 | 25 183 | 25 031 | 24 286 | – | – |
| Kundfordringar | 367 | 52 | 24 | 178 | 98 | 42 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 668 | 519 | 504 | 734 | 495 | 2 039 | – | – |
| Kassa och bank | 332 | 490 | 875 | 270 | 521 | 2 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 000 | 1 009 | 1 379 | 1 004 | 1 016 | 2 041 | – | – |
| Summa tillgångar | 28 509 | 28 248 | 27 901 | 26 187 | 26 047 | 26 327 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 565 | 1 553 | 2 242 | 1 078 | 923 | 923 | – | – |
| Fritt eget kapital | 9 002 | 165 | 53 | 31 | 178 | 959 | – | – |
| Eget kapital | 9 102 | 265 | 153 | 131 | 278 | 1 059 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 396 | – | – |
| Långfristiga skulder | 18 549 | 17 953 | 18 220 | 18 487 | 18 754 | 19 021 | – | – |
| Leverantörsskulder | 232 | 114 | 610 | 565 | 663 | 143 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 51 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 857 | 10 029 | 9 528 | 7 568 | 7 015 | 5 850 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 28 509 | 28 248 | 27 901 | 26 187 | 26 047 | 26 327 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 31,9 % | 0,9 % | 0,5 % | 0,5 % | 1,1 % | 5,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 117 % | 10 % | 14 % | 13 % | 14 % | 35 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | 30,1 % | −15,1 % | 40,2 % | 39,2 % | 13,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −85,5 % | −85 % | −148,6 % | −69,6 % | −85,9 % | −43,8 % | 29,3 % | 28,2 % |
| Omsättningstillväxt | 12,1 % | 10,8 % | – | 10,9 % | 10,2 % | −34 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −17,2 % | −523,7 % | −1 432,9 % | −796,5 % | −281,8 % | 3,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −1 563 tkr | −1 388 tkr |
| Byggnader mark | 23 836 tkr | 24 285 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 25 585 tkr | 25 585 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 749 tkr | 1 300 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 449 tkr | 449 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 563 tkr | −1 388 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 388 tkr | 2 189 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 388 tkr | −2 189 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 10 400 tkr | 1 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 9 102 tkr | 265 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 563 tkr | −1 388 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 10 400 tkr | 1 500 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 141 tkr | 315 tkr |
| Forskott fran kunder | 45 tkr | 17 tkr |
| Forslag disposition | 9 002 tkr | 165 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 002 tkr | 165 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 33 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 14 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 11 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 6 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 17 953 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | 18 500 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 127 tkr | 130 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 129 tkr | 63 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 267 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 18 500 tkr | 17 953 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 3 658 tkr | 2 935 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 3 658 tkr | 2 935 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 723 tkr | 1 171 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 100 tkr | 9 228 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 49 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 20 600 tkr | 20 600 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 20 600 tkr | 20 600 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 0 | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 351 tkr | 341 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Gula Backar ABHuvudarbetsställe
Molnbackavägen 1, 176 66 Järfälla
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556748-6260
Registreringsdatum
9 januari 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.