Guldsaxen i Malmö AB
559373-5698Aktiebolagreg. 2022
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 409 tkr
Resultat efter fin. poster
293 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kärleksgatan 6, 211 45 Malmö
Postadress
Kärleksgatan 6, 211 45 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva barbershop, frisersalong, försäljning samt grossistverksamhet av tillhörande produkter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2022 | 735 tkr | 176 tkr | 164 tkr |
| 2023 | 1 152 tkr | 257 tkr | 269 tkr |
| 2024 | 1 245 tkr | 272 tkr | 360 tkr |
| 2025 | 1 409 tkr | 293 tkr | 443 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,5 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 20,8 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt 13,2 % – branschmedian 2 %
Median för 10753 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 409 | 1 245 | 1 152 | 735 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 409 | 1 245 | 1 154 | 735 | – |
| Handelsvaror | 60 | 48 | 56 | 21 | – |
| Övriga externa kostnader | 194 | 231 | 175 | 119 | – |
| Personalkostnader | 830 | 662 | 634 | 420 | – |
| Av- och nedskrivningar | 33 | 33 | 33 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 117 | 974 | 898 | 559 | – |
| Rörelseresultat | 292 | 271 | 256 | 176 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | −1 | −0 | – |
| Finansiella poster | 2 | 2 | 1 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 293 | 272 | 257 | 176 | – |
| Resultat före skatt | 293 | 272 | 257 | 176 | – |
| Skatt på årets resultat | 60 | 56 | 53 | 36 | – |
| Årets resultat | 233 | 216 | 204 | 139 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 66 | 99 | 131 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 66 | 99 | 131 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 65 | 55 | 54 | 48 | – |
| Kassa och bank | 546 | 322 | 311 | 185 | – |
| Omsättningstillgångar | 611 | 377 | 365 | 234 | – |
| Summa tillgångar | 677 | 476 | 497 | 234 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 185 | 119 | 39 | – | – |
| Fritt eget kapital | 418 | 335 | 244 | 139 | – |
| Eget kapital | 443 | 360 | 269 | 164 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 1 | – |
| Skatteskulder | 34 | 40 | 21 | −4 | – |
| Kortfristiga skulder | 234 | 116 | 228 | 69 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 677 | 476 | 497 | 234 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 150 | 125 | 100 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,5 % | 75,6 % | 54,1 % | 70,4 % | – |
| Kassalikviditet | 261 % | 325 % | 160 % | 337 % | – |
| Rörelsemarginal | 20,7 % | 21,7 % | 22,2 % | 23,9 % | – |
| Vinstmarginal | 20,8 % | 21,9 % | 22,3 % | 23,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | 13,2 % | 8,1 % | 56,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,6 % | 60,1 % | 76 % | 84,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 409 tkr | 1 245 tkr | 1 152 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 233 tkr | 216 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 233 tkr | 216 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −216 tkr | −204 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 216 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 125 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 443 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 233 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | – |
| Forslag disposition | 418 tkr | 335 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 118 tkr | 185 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 66 tkr | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 164 tkr | 164 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 99 tkr | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 33 tkr | 33 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 54 tkr | 49 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 77 tkr | 74 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 123 tkr | 2 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 31 mars 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Guldsaxen i Malmö ABHuvudarbetsställe
Kärleksgatan 6, 211 45 Malmö
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559373-5698
Registreringsdatum
31 mars 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.