Guldsmedjan i Umeå AB
556567-0410Aktiebolagreg. 1999
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 tkr
Resultat efter fin. poster
−216 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
0.25
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Renmarkstorget 8, 903 26 Umeå
Postadress
c/o Umeå Ur & Guld Ab, Renmarkstorget 8, 903 26 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva inköp, försäljning och tillverkning av guldsmedsföremål, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 7 475 tkr | 767 tkr | – |
| 2021 | 8 685 tkr | 1 360 tkr | – |
| 2022 | 14 166 tkr | 2 219 tkr | 8 807 tkr |
| 2023 | 24 tkr | −283 tkr | 8 460 tkr |
| 2024 | 71 tkr | −314 tkr | 7 848 tkr |
| 2025 | 2 tkr | −216 tkr | 7 850 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,2 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −10 800 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −97,2 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 | 71 | 24 | 14 166 | 8 685 | 7 475 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 14 | 82 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 | 72 | 37 | 14 247 | – | – |
| Handelsvaror | 2 | 57 | −5 | 9 147 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 102 | 82 | 86 | 938 | – | – |
| Personalkostnader | 251 | 282 | 255 | 1 942 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 356 | 422 | 337 | 12 028 | – | – |
| Rörelseresultat | −354 | −349 | −300 | 2 220 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 26 | 40 | 17 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 4 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 138 | 36 | 16 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −216 | −314 | −283 | 2 219 | 1 360 | 767 |
| Bokslutsdispositioner | 218 | 0 | 301 | −467 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 | −314 | 18 | 1 752 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 98 | 15 | 367 | – | – |
| Årets resultat | 2 | −412 | 3 | 1 385 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 220 | 7 499 | 8 099 | 8 099 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 220 | 7 499 | 8 099 | 8 099 | – | – |
| Varulager | 307 | 310 | 367 | 379 | – | – |
| Kundfordringar | 3 | 8 | 16 | 1 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 86 | 54 | 61 | 159 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 50 | 300 | 50 | 50 | – | – |
| Kassa och bank | 1 323 | 1 104 | 1 339 | 2 165 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 766 | 1 767 | 1 817 | 2 752 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 986 | 9 266 | 9 916 | 10 851 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | 240 | 240 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 608 | 8 020 | 8 217 | 7 182 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 610 | 7 608 | 8 220 | 8 567 | – | – |
| Eget kapital | 7 850 | 7 848 | 8 460 | 8 807 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 115 | 1 333 | 1 333 | 1 634 | – | – |
| Långfristiga skulder | 11 | 4 | 5 | 5 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 0 | 93 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 69 | 104 | 189 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 82 | 118 | 405 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 986 | 9 266 | 9 916 | 10 851 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.25 | 0.25 | 0.25 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,2 % | 96,1 % | 96 % | 93,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 14 739 % | 1 784 % | 1 227 % | 586 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −17 688,5 % | −492 % | −1 248 % | 15,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −10 800 % | −442,3 % | −1 179,2 % | 15,7 % | 15,7 % | 10,3 % |
| Omsättningstillväxt | −97,2 % | 195,8 % | −99,8 % | 63,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | −5,3 % | 0 % | 15,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 8 tkr | 284 tkr | 96 tkr | 3 542 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 6 989 tkr | 6 899 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 6 989 tkr | 6 899 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 90 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 231 tkr | 600 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 7 836 tkr | 7 606 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 231 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar omklassificeringar | – | −6 656 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 7 606 tkr | 7 006 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | −250 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 tkr | −412 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 tkr | −412 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 412 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −412 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 7 850 tkr | 7 848 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 tkr | −412 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 218 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 7 610 tkr | 7 608 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 510 tkr | 7 608 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 610 | 12 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 307 tkr | 310 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 83 tkr | 34 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 50 tkr | 300 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 9 tkr | 12 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 11 tkr | 4 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 115 tkr | 1 333 tkr |
| Reservfond | 40 tkr | 40 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 112 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Guldsmedjan i Umeå ABHuvudarbetsställe
Renmarkstorget 8, 903 26 Umeå
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556567-0410
Registreringsdatum
5 mars 1999
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.771 – Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.