Gunnagården Förvaltning Aktiebolag
559144-5464Aktiebolagreg. 2018
Ulricehamn, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
943 tkr
Resultat efter fin. poster
294 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vist 903, 523 37 Ulricehamn
Postadress
c/o Marianne Sörling, Vist 903, 523 37 Ulricehamn
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ha till ändamål för sin verksamhet att direkt eller indirekt genom hel- eller Verksamhet delägda bolag, förvärva, förädla, äga och avyttra fast egendom och värdepapper. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom stadsutveckling, elproduktion via vattenkraftverk samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 338 tkr | −269 tkr | – |
| 2020 | 768 tkr | 24 tkr | – |
| 2021 | 946 tkr | 375 tkr | 1 937 tkr |
| 2022 | 1 046 tkr | 84 tkr | 1 914 tkr |
| 2023 | 1 680 tkr | 628 tkr | 2 251 tkr |
| 2024 | 2 325 tkr | 1 273 tkr | 2 975 tkr |
| 2025 | 943 tkr | 294 tkr | 3 205 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 31,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −59,4 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 943 | 2 325 | 1 680 | 1 046 | 946 | 768 | 338 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 11 | 31 | 688 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 943 | 2 336 | 1 712 | 1 734 | 946 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 151 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 53 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 506 | 852 | 575 | 1 393 | 364 | – | – |
| Personalkostnader | 1 | 52 | 0 | 13 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 178 | 188 | 188 | 155 | 144 | – | – |
| Rörelsekostnader | 686 | 1 092 | 968 | 1 561 | 509 | – | – |
| Rörelseresultat | 257 | 1 244 | 744 | 173 | 437 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 57 | 57 | 11 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 21 | 28 | 128 | 89 | 62 | – | – |
| Finansiella poster | 36 | 29 | −116 | −89 | −62 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 294 | 1 273 | 628 | 84 | 375 | 24 | −269 |
| Bokslutsdispositioner | 1 | −358 | −203 | −101 | −132 | – | – |
| Resultat före skatt | 295 | 916 | 424 | −17 | 244 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 65 | 191 | 87 | 6 | 18 | – | – |
| Årets resultat | 230 | 724 | 337 | −23 | 226 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 216 | 4 394 | 4 582 | 4 743 | 4 846 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 20 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 216 | 4 394 | 4 582 | 4 743 | 4 866 | – | – |
| Kundfordringar | 57 | 0 | 131 | 11 | 205 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 77 | 23 | 681 | 594 | 786 | – | – |
| Kassa och bank | 3 082 | 2 553 | 1 076 | 736 | 263 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 159 | 2 576 | 1 757 | 1 330 | 1 049 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 375 | 6 970 | 6 339 | 6 073 | 5 915 | 4 883 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 925 | 2 201 | 1 864 | 1 887 | 1 661 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 155 | 2 925 | 2 201 | 1 864 | 1 887 | – | – |
| Eget kapital | 3 205 | 2 975 | 2 251 | 1 914 | 1 937 | – | – |
| Obeskattade reserver | 793 | 794 | 436 | 233 | 132 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 876 | 2 618 | 3 254 | 3 268 | 3 335 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | 7 | 17 | 42 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | 158 | 251 | 74 | 13 | 47 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 501 | 583 | 398 | 658 | 511 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 375 | 6 970 | 6 339 | 6 073 | 5 915 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | 0 | – | 0 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 000 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52 % | 51,7 % | 41 % | 34,6 % | 34,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 631 % | 442 % | 441 % | 202 % | 205 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 27,3 % | 53,5 % | 44,3 % | 16,5 % | 46,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 31,1 % | 54,8 % | 37,3 % | 8 % | 39,7 % | 3,1 % | −79,6 % |
| Omsättningstillväxt | −59,4 % | 38,4 % | 60,7 % | 10,6 % | 23,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,2 % | 24,3 % | 15 % | −1,2 % | 11,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 353 tkr | 354 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 230 tkr | 724 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,08 | 0,35 |
| Byggnader mark | 3 841 tkr | 3 928 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 484 tkr | 4 484 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 642 tkr | 556 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 87 tkr | 87 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 230 tkr | 724 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −724 tkr | −337 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 724 tkr | 337 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 1 tkr | −58 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −300 tkr |
| Forslag disposition | 3 155 tkr | 2 925 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 155 tkr | 2 925 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 29 tkr | 63 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 218 tkr | 218 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 189 tkr | 155 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 34 tkr | 44 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 424 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 345 tkr | 403 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 578 tkr | 578 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 233 tkr | 175 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 58 tkr | 58 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 310 tkr | 240 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 60 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 617 tkr | 1 918 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 424 tkr |
| Periodiseringsfonder | 440 tkr | 440 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 259 tkr | 276 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Gunnagården Förvaltning AktiebolagHuvudarbetsställe
Vist 903, 523 37 Ulricehamn
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559144-5464
Registreringsdatum
10 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ulricehamn, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 71.110 – Arkitektverksamhet
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.