swereg

Gunvarbyns Islandshästar AB

556629-9821Aktiebolagreg. 2002

Djur & veterinär
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Mellerud, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2020

Omsättning

3 085 tkr

+7 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

322 tkr

−0 % mot föregående år

Soliditet

25 %

+2,5 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Gunvarbyn 5, 464 92 Mellerud

Postadress

Gunvarbyn 5, 464 92 Mellerud

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva veterinärverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20182 478 tkr357 tkr416 tkr
20192 894 tkr323 tkr599 tkr
20203 085 tkr322 tkr782 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 25,1 % – branschmedian 60 %

Vinstmarginal 10,4 % – branschmedian 12,3 %

Omsättningstillväxt 6,6 % – branschmedian 4,3 %

Median för 686 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202020192018
Nettoomsättning3 0852 8942 478
Förändring av lager−1202690
Övriga rörelseintäkter78131
Rörelseintäkter3 0433 1762 479
Råvaror och förnödenheter902982761
Övriga externa kostnader722726708
Personalkostnader1 0691 047607
Av- och nedskrivningar5269335
Övriga rörelsekostnader−5000
Rörelsekostnader2 6942 8252 411
Rörelseresultat34935268
Ränteintäkter och liknande–0299
Räntekostnader och liknande27299
Finansiella poster−27−29289
Resultat efter finansiella poster322323357
Bokslutsdispositioner−85−85−91
Resultat före skatt237238267
Skatt på årets resultat545560
Årets resultat183183207

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202020192018
Materiella anläggningstillgångar2 7502 0962 152
Anläggningstillgångar2 7502 0962 152
Varulager1 0351 065810
Kundfordringar15525189
Kortfristiga fordringar15575210
Kassa och bank83919
Omsättningstillgångar1 1981 1791 039
Summa tillgångar3 9483 2763 191
Aktiekapital100100100
Bundet eget kapital100100100
Balanserat resultat499316109
Fritt eget kapital682499316
Eget kapital782599416
Obeskattade reserver26117691
Långfristiga skulder9671 8652 293
Leverantörsskulder16823685
Skatteskulder10911587
Kortfristiga skulder1 938636391
Summa eget kapital och skulder3 9483 2763 191

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202020192018
Medelantal anställda222

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202020192018
Soliditet25,1 %22,6 %15,3 %
Kassalikviditet8 %18 %59 %
Rörelsemarginal11,3 %12,2 %2,7 %
Vinstmarginal10,4 %11,2 %14,4 %
Omsättningstillväxt6,6 %16,8 %–
Avkastning på eget kapital23,4 %30,5 %49,7 %
Omsättning per anställd1 542 tkr1 447 tkr1 239 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (35)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20202019
Arets resultat eget kapital183 tkr183 tkr
Checkrakningskredit langfristig0100 tkr
Ej registrerat aktiekapital00
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat183 tkr183 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−183 tkr−207 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning183 tkr207 tkr
Forandring periodiseringsfond−85 tkr−85 tkr
Forslag disposition682 tkr499 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning682 tkr499 tkr
Inventarier verktyg installationer1 418 tkr1 508 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden1 418 tkr1 508 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar–0
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar138 tkr287 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar48 tkr0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar–0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–301 tkr
Lager ravaror fornodenheter1 035 tkr1 065 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar1 332 tkr588 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden1 412 tkr692 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar80 tkr104 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar532 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop1 252 tkr0
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar–0
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar52 tkr69 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar76 tkr–
Medel disponera682 tkr499 tkr
Overkursfond00
Ovriga fordringar kortfristiga1650 tkr
Ovriga kortfristiga skulder1 398 tkr273 tkr
Ovriga langfristiga skulder1951 448 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut967 tkr317 tkr
Periodiseringsfonder261 tkr176 tkr
Reservfond00
Upplupna kostnader forutbetalda intakter262 tkr12 tkr
Uppskrivningsfond00

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2019

    Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –

  • Gunvarbyns Islandshästar ABHuvudarbetsställe

    Gunvarbyn 5, 464 92 Mellerud

    Djur & veterinär

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556629-9821

Registreringsdatum

25 juli 2002

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Mellerud, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Djur & veterinär

  • SNI 75.000 – Veterinärverksamhet
  • SNI 01.430 – Uppfödning av hästar och andra hästdjur

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler