Guovsahas Holding AB
559170-8838Aktiebolagreg. 2018
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−5 tkr
Resultat efter fin. poster
−58 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vallstensgatan 9, 973 42 Luleå
Postadress
Vallstensgatan 9, 973 42 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska via helägda eller delägda dotterbolag bedriva utveckling och försäljning av tjänster inom managementkonsult- området samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 276 tkr | 286 tkr | – |
| 2020 | 1 849 tkr | 797 tkr | 593 tkr |
| 2021 | 2 486 tkr | 610 tkr | 956 tkr |
| 2022 | 4 564 tkr | 321 tkr | 1 138 tkr |
| 2023 | 2 888 tkr | −5 tkr | 1 029 tkr |
| 2024 | −99 tkr | 753 tkr | 544 tkr |
| 2025 | −5 tkr | −58 tkr | 439 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 1 160 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −95 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −5 | −99 | 2 888 | 4 564 | 2 486 | 1 849 | 2 276 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 051 | 51 | 6 | −2 | 73 | – |
| Rörelseintäkter | −5 | 952 | 2 939 | 4 570 | 2 484 | 1 922 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 12 | 979 | 811 | 493 | 291 | – |
| Övriga externa kostnader | 52 | 84 | 641 | 1 163 | 602 | 311 | – |
| Personalkostnader | 0 | 105 | 1 320 | 2 271 | 776 | 518 | – |
| Rörelsekostnader | 53 | 201 | 2 941 | 4 245 | 1 871 | 1 121 | – |
| Rörelseresultat | −58 | 751 | −2 | 324 | 613 | 801 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 4 | 3 | 4 | – |
| Finansiella poster | −0 | 2 | −4 | −4 | −3 | −4 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −58 | 753 | −5 | 321 | 610 | 797 | 286 |
| Bokslutsdispositioner | 435 | −190 | 0 | −85 | −150 | −200 | – |
| Resultat före skatt | 377 | 563 | −5 | 236 | 460 | 597 | – |
| Skatt på årets resultat | 82 | 120 | 4 | 54 | 96 | 129 | – |
| Årets resultat | 295 | 443 | −10 | 182 | 363 | 468 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 60 | – | 0 | 5 | 5 | 5 | – |
| Anläggningstillgångar | 60 | – | 0 | 5 | 5 | 5 | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 824 | 617 | 1 029 | 330 | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 3 | 968 | 739 | 1 058 | 375 | – |
| Kassa och bank | 779 | 1 309 | 890 | 1 505 | 760 | 932 | – |
| Omsättningstillgångar | 793 | 1 312 | 1 858 | 2 244 | 1 817 | 1 306 | – |
| Summa tillgångar | 853 | 1 312 | 1 858 | 2 249 | 1 822 | 1 311 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Balanserat resultat | 44 | 1 | 938 | 856 | 493 | 25 | – |
| Fritt eget kapital | 339 | 444 | 929 | 1 038 | 856 | 493 | – |
| Eget kapital | 439 | 544 | 1 029 | 1 138 | 956 | 593 | – |
| Obeskattade reserver | 190 | 625 | 435 | 435 | 350 | 200 | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 7 | 144 | 133 | 140 | 64 | – |
| Skatteskulder | 204 | 122 | – | 0 | 119 | 274 | – |
| Kortfristiga skulder | 224 | 143 | 394 | 676 | 516 | 518 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 853 | 1 312 | 1 858 | 2 249 | 1 822 | 1 311 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0.5 | 3 | 4 | 1.25 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 330 | 400 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,2 % | 79,3 % | 74 % | 66 % | 67,7 % | 57,3 % | – |
| Kassalikviditet | 354 % | 916 % | 471 % | 332 % | 352 % | 252 % | – |
| Rörelsemarginal | 1 150,6 % | −758,6 % | −0,1 % | 7,1 % | 24,7 % | 43,3 % | – |
| Vinstmarginal | 1 160 % | −760,8 % | −0,2 % | 7 % | 24,5 % | 43,1 % | 12,6 % |
| Omsättningstillväxt | −95 % | −103,4 % | −36,7 % | 83,6 % | 34,4 % | −18,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 67,2 % | 81,5 % | −0,9 % | 16 % | 38 % | 78,9 % | – |
| Omsättning per anställd | – | −198 tkr | 963 tkr | 1 141 tkr | 1 989 tkr | 1 849 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 60 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 60 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 60 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 295 tkr | 443 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 295 tkr | 443 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −443 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 443 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | 928 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 439 tkr | 544 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 295 tkr | 443 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 400 tkr | 928 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 435 tkr | −190 tkr |
| Forslag disposition | 339 tkr | 444 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 tkr | 44 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | 7 tkr |
| Periodiseringsfonder | 190 tkr | 625 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 300 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Guovsahas Holding ABHuvudarbetsställe
Vallstensgatan 9, 973 42 Luleå
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559170-8838
Registreringsdatum
10 september 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.