Gustav Fysio AB
559150-7313Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 263 tkr
Resultat efter fin. poster
−0 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Eric Perssons Väg 5, 217 62 Malmö
Postadress
c/o Kulans Idrottsskadecentrum, Eric Perssons Väg 5, 217 62 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Verksamhet som erbjuder idrottsmedicinsk sjukgymnastik, friskvård och utbildning inom idrottsmedicin och friskvård.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 917 tkr | 330 tkr | – |
| 2019 | 1 264 tkr | 260 tkr | – |
| 2020 | 1 027 tkr | 169 tkr | – |
| 2021 | 1 245 tkr | 153 tkr | 415 tkr |
| 2022 | 1 275 tkr | 111 tkr | 393 tkr |
| 2023 | 1 319 tkr | 105 tkr | 395 tkr |
| 2024 | 1 327 tkr | −70 tkr | 300 tkr |
| 2025 | 1 263 tkr | −0 tkr | 190 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,9 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −0 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −4,8 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 263 | 1 327 | 1 319 | 1 275 | 1 245 | 1 027 | 1 264 | 917 |
| Rörelseintäkter | 1 263 | 1 327 | 1 319 | 1 275 | 1 245 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 404 | 487 | 397 | 378 | 310 | – | – | – |
| Personalkostnader | 768 | 817 | 726 | 694 | 690 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 92 | 92 | 92 | 92 | 92 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 264 | 1 397 | 1 215 | 1 164 | 1 092 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −70 | 104 | 111 | 153 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 1 | 0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −0 | −70 | 105 | 111 | 153 | 169 | 260 | 330 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −0 | −70 | 105 | 111 | 153 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 22 | 23 | 32 | – | – | – |
| Årets resultat | −0 | −70 | 83 | 88 | 121 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 92 | 184 | 277 | 369 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 92 | 184 | 277 | 369 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 93 | 177 | 120 | 127 | 121 | – | – | – |
| Kassa och bank | 139 | 73 | 143 | 24 | 52 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 232 | 250 | 263 | 150 | 173 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 232 | 342 | 447 | 427 | 542 | 337 | 449 | 375 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 140 | 320 | 486 | 134 | 244 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 140 | 250 | 345 | 343 | 365 | – | – | – |
| Eget kapital | 190 | 300 | 395 | 393 | 415 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 87 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 42 | 42 | 53 | 34 | 39 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 232 | 342 | 447 | 427 | 542 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 40 | 90 | – | 81 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,9 % | 87,7 % | 88,2 % | 92,1 % | 76,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 553 % | 596 % | 499 % | 446 % | 441 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −0 % | −5,2 % | 7,9 % | 8,7 % | 12,3 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −0 % | −5,2 % | 7,9 % | 8,7 % | 12,3 % | 16,4 % | 20,5 % | 36 % |
| Omsättningstillväxt | −4,8 % | 0,6 % | 3,4 % | 2,5 % | 21,2 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | −23,2 % | 21 % | 22,4 % | 29,2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 263 tkr | 1 327 tkr | 1 319 tkr | 1 275 tkr | 1 245 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −155 | −70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −155 | −70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 70 tkr | −83 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −70 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 110 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −155 | −70 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 110 tkr | 25 tkr |
| Forslag disposition | 140 tkr | 250 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 100 tkr | 160 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 66 tkr | 96 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 92 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 461 tkr | 461 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 461 tkr | 369 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 92 tkr | 92 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 81 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 31 tkr | 31 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Gustav Fysio ABHuvudarbetsställe
Eric Perssons Väg 5, 217 62 Malmö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559150-7313
Registreringsdatum
28 februari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.