Gusten Dahlqvist Productions AB
559387-0032Aktiebolagreg. 2022
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 193 tkr
Resultat efter fin. poster
419 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lorensbergsgatan 1 A, 117 33 Stockholm
Postadress
c/o Gusten Dahlqvist, Lorensbergsgatan 1 A, 117 33 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska komponera och producera musik för internationella och nationella marknaden. Företaget ska sälja musik i form av inspelningsrättigheter och upplåtelser av musikalisk immaterialrätt. Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom musikindustrin.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 242 tkr | 89 tkr | 95 tkr |
| 2023 | 1 171 tkr | 288 tkr | 261 tkr |
| 2024 | 1 470 tkr | 497 tkr | 551 tkr |
| 2025 | 1 193 tkr | 419 tkr | 819 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,1 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 35,1 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −18,8 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5817 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 193 | 1 470 | 1 171 | 242 |
| Rörelseintäkter | 1 193 | 1 470 | 1 171 | 242 |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | 4 | 8 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 149 | 203 | 187 | 43 |
| Personalkostnader | 606 | 759 | 675 | 109 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 12 | – |
| Rörelsekostnader | 777 | 978 | 883 | 153 |
| Rörelseresultat | 416 | 492 | 288 | 89 |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 5 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 4 | 4 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 419 | 497 | 288 | 89 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −75 | – |
| Resultat före skatt | 419 | 497 | 213 | 89 |
| Skatt på årets resultat | 89 | 107 | 46 | 19 |
| Årets resultat | 331 | 390 | 166 | 70 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 12 | 24 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 450 | 400 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 450 | 412 | 24 | – |
| Kundfordringar | 22 | – | 0 | 9 |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 64 | 5 | 14 |
| Kassa och bank | 678 | 470 | 554 | 168 |
| Omsättningstillgångar | 706 | 534 | 559 | 181 |
| Summa tillgångar | 1 156 | 946 | 583 | 181 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 464 | 136 | 70 | 0 |
| Fritt eget kapital | 794 | 526 | 236 | 70 |
| Eget kapital | 819 | 551 | 261 | 95 |
| Obeskattade reserver | 75 | 75 | 75 | – |
| Skatteskulder | 152 | 158 | 80 | 24 |
| Kortfristiga skulder | 261 | 320 | 246 | 86 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 156 | 946 | 583 | 181 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 63 | 100 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,1 % | 64,6 % | 55,1 % | 52,4 % |
| Kassalikviditet | 270 % | 167 % | 227 % | 210 % |
| Rörelsemarginal | 34,8 % | 33,5 % | 24,6 % | 37 % |
| Vinstmarginal | 35,1 % | 33,8 % | 24,6 % | 36,8 % |
| Omsättningstillväxt | −18,8 % | 25,5 % | 383,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,3 % | 70,7 % | 63,7 % | 73,7 % |
| Omsättning per anställd | 1 193 tkr | 1 470 tkr | 1 171 tkr | 242 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −400 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 450 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 450 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 400 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 50 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 331 tkr | 390 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 331 tkr | 390 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −390 tkr | −166 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 390 tkr | 166 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 63 tkr | 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 794 tkr | 526 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 694 tkr | 464 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | 63 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 37 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 37 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 | 59 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 100 tkr | 152 tkr |
| Periodiseringsfonder | 75 tkr | 75 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 30 juni 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Gusten Dahlqvist Productions ABHuvudarbetsställe
Lorensbergsgatan 1 A, 117 33 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559387-0032
Registreringsdatum
30 juni 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.