Gyllene Eken Holding AB
559324-8486Aktiebolagreg. 2021
Kalmar, Kalmar län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
28 tkr
Resultat efter fin. poster
−7 376 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kalmar
Postadress
c/o P&e Persson Ab, Box 53, 391 20 Kalmar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och fastigheter, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | −895 tkr | 1 155 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 10 071 tkr | 13 526 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 243 tkr | 16 389 tkr |
| 2024 | – | −3 359 tkr | 12 760 tkr |
| 2025 | 28 tkr | −7 376 tkr | 5 383 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,8 %
Vinstmarginal −26 691,3 %
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 | – | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 28 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 45 | 23 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 167 | 734 | 81 | −9 | 12 |
| Rörelsekostnader | 212 | 758 | 81 | −9 | 12 |
| Rörelseresultat | −184 | −758 | −81 | 9 | −12 |
| Räntekostnader och liknande | 2 047 | 2 855 | 2 789 | 3 061 | 1 306 |
| Finansiella poster | −7 192 | −2 602 | 324 | 10 062 | −883 |
| Resultat efter finansiella poster | −7 376 | −3 359 | 243 | 10 071 | −895 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 2 620 | 2 300 | – |
| Resultat före skatt | −7 376 | −3 359 | 2 863 | 12 371 | −895 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 270 | – | – | – |
| Årets resultat | −7 376 | −3 629 | 2 863 | 12 371 | −895 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 75 | 11 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 105 644 | 112 530 | 126 531 | 131 516 | 187 270 |
| Anläggningstillgångar | 105 719 | 112 541 | 126 531 | 131 516 | 187 270 |
| Kortfristiga fordringar | 149 | 4 729 | 54 564 | 41 658 | – |
| Kassa och bank | 6 344 | 261 | 95 | 46 | 48 |
| Omsättningstillgångar | 6 493 | 4 990 | 54 659 | 41 704 | 48 |
| Summa tillgångar | 112 212 | 117 531 | 181 190 | 173 220 | 187 318 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 12 710 | 16 339 | 13 476 | 1 105 | 2 000 |
| Fritt eget kapital | 5 333 | 12 710 | 16 339 | 13 476 | 1 105 |
| Eget kapital | 5 383 | 12 760 | 16 389 | 13 526 | 1 155 |
| Avsättningar | – | 0 | 14 279 | 22 200 | – |
| Långfristiga skulder | 103 530 | 101 483 | 140 162 | 137 394 | 186 153 |
| Skatteskulder | 0 | 270 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 298 | 3 288 | 10 360 | 100 | 10 |
| Summa eget kapital och skulder | 112 212 | 117 531 | 181 190 | 173 220 | 187 318 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,8 % | 10,9 % | 9 % | 7,8 % | 0,6 % |
| Kassalikviditet | 197 % | 152 % | 528 % | 41 704 % | 476 % |
| Rörelsemarginal | −665,6 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −26 691,3 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −137 % | −28,4 % | 17,5 % | 91,5 % | −77,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (49)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 80 383 tkr | 84 383 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 117 433 tkr | 116 433 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden aterbetalning lamnat aktieagartillskott | – | 500 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 10 713 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 1 000 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 5 000 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 11 163 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 37 050 tkr | 32 050 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 2 935 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 2 935 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 2 935 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 2 935 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −7 376 tkr | −3 629 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 376 tkr | −3 629 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 629 tkr | −2 863 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 629 tkr | 2 863 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 25 261 tkr | 25 212 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 25 261 tkr | 25 212 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | −48 tkr | 16 935 tkr |
| Forslag disposition | 5 333 tkr | 12 710 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 333 tkr | 12 710 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 147 tkr | 169 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 500 | 500 |
| Ovriga avsattningar | – | 0 |
| Ovriga avsattningar specifikation belopp | 0 | 0 |
| Ovriga avsattningar specifikation ovriga vardeforandringar | – | −14 279 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 4 559 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 546 tkr | 844 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 557 tkr | 844 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakt | 546 tkr | 844 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | −11 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 75 tkr | 11 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 75 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 64 tkr | – |
| Rantekostnader | −2 047 tkr | −2 855 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | −2 047 tkr | −2 652 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder ovriga foretag | – | −203 tkr |
| Resultat andelar koncernforetag inkl nedskrivning | −5 195 tkr | −590 tkr |
| Resultat andelar koncernforetag nedskrivning | 5 000 tkr | – |
| Resultat andelar koncernforetag resultat forsaljning | −195 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar inkl nedskrivning | −496 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar resultat forsaljning | −496 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 080 tkr | 2 800 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 103 530 tkr | 101 483 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 218 tkr | 218 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 30 juni 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Gyllene Eken Holding ABHuvudarbetsställe
Kalmar
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559324-8486
Registreringsdatum
30 juni 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kalmar, Kalmar län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.