swereg

Gyrella AB

559515-5259Aktiebolagreg. 2025

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Stockholm, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

989 tkr

Resultat efter fin. poster

−729 tkr

Soliditet

8 %

Anställda

2

Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Gyrella – Grekisk Restaurang i Stockholm

gyrella.se

Adresser

Besöksadress

Sankt Eriksgatan 40, 112 34 Stockholm

Postadress

Sankt Eriksgatan 40, 112 34 Stockholm

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2025–––
2025989 tkr−729 tkr231 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 8,2 % – branschmedian 42,7 %

Vinstmarginal −73,7 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %

Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252025
Nettoomsättning989–
Rörelseintäkter989–
Handelsvaror183–
Övriga externa kostnader816–
Personalkostnader186–
Av- och nedskrivningar533–
Rörelsekostnader1 718–
Rörelseresultat−729–
Ränteintäkter och liknande0–
Räntekostnader och liknande0–
Finansiella poster−0–
Resultat efter finansiella poster−729–
Resultat före skatt−729–
Årets resultat−729–

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252025
Immateriella anläggningstillgångar2 667–
Anläggningstillgångar2 667–
Varulager29–
Kundfordringar8–
Kortfristiga fordringar137–
Kassa och bank3–
Omsättningstillgångar168–
Summa tillgångar2 835–
Aktiekapital2525
Bundet eget kapital25–
Balanserat resultat935–
Fritt eget kapital206–
Eget kapital231–
Långfristiga skulder2 492–
Leverantörsskulder102–
Kortfristiga skulder113–
Summa eget kapital och skulder2 835–

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252025
Medelantal anställda2–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252025
Soliditet8,2 %–
Kassalikviditet124 %–
Rörelsemarginal−73,7 %–
Vinstmarginal−73,7 %–
Omsättningstillväxt––
Avkastning på eget kapital−315,4 %–
Omsättning per anställd495 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252025
Arets resultat eget kapital−729 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−729 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott935 tkr–
Forandring eget kapital totalt231 tkr25 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−729 tkr–
Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott935 tkr–
Forslag disposition206 tkr–
Forslag disposition balanseras iny rakning206 tkr–
Forutbetalda kostnader upplupna intakter65 tkr–
Hyresratter liknande rattigheter2 667 tkr–
Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden3 200 tkr–
Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar533 tkr–
Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop3 200 tkr–
Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar533 tkr–
Lager ravaror fornodenheter29 tkr–
Langfristiga skulder forfaller senare5ar2 492 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga64 tkr–
Ovriga kortfristiga skulder11 tkr–
Ovriga langfristiga skulder1 600 tkr–
Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga892 tkr–

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 14 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Gyrella ABHuvudarbetsställe

    Sankt Eriksgatan 40, 112 34 Stockholm

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559515-5259

Registreringsdatum

14 januari 2025

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Stockholm, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler