H. Bengtsson Bygg & Fastighetsförvaltning AB
556585-9104Aktiebolagreg. 2000
Falkenberg, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
478 tkr
Resultat efter fin. poster
−307 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Svärmarevägen 2, 311 79 Falkenberg
Postadress
Svärmarevägen 2, 311 79 Falkenberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet, inredningsarbeten, montering av kök. äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 154 tkr | 92 tkr | – |
| 2019 | 1 728 tkr | 225 tkr | – |
| 2020 | 1 358 tkr | 692 tkr | 806 tkr |
| 2021 | 1 329 tkr | 359 tkr | 1 019 tkr |
| 2022 | 1 348 tkr | 334 tkr | 1 216 tkr |
| 2023 | 924 tkr | 9 tkr | 1 221 tkr |
| 2024 | 1 597 tkr | 667 tkr | 1 631 tkr |
| 2025 | 478 tkr | −307 tkr | 1 337 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −64,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −70,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 478 | 1 597 | 924 | 1 348 | 1 329 | 1 358 | 1 728 | 2 154 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 6 | – | 0 | 87 | – | – |
| Rörelseintäkter | 478 | 1 597 | 929 | 1 348 | 1 329 | 1 445 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 87 | 86 | – | – |
| Handelsvaror | 9 | 6 | 16 | 7 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 337 | 429 | 483 | 564 | 437 | 429 | – | – |
| Personalkostnader | 435 | 482 | 401 | 425 | 420 | 173 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 783 | 916 | 900 | 996 | 944 | 688 | – | – |
| Rörelseresultat | −305 | 681 | 29 | 352 | 385 | 757 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 2 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 15 | 22 | 19 | 27 | 65 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −14 | −20 | −19 | −27 | −65 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −307 | 667 | 9 | 334 | 359 | 692 | 225 | 92 |
| Bokslutsdispositioner | 321 | −149 | 0 | −84 | −90 | −173 | – | – |
| Resultat före skatt | 14 | 518 | 9 | 250 | 269 | 519 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 7 | 109 | 4 | 52 | 56 | 111 | – | – |
| Årets resultat | 7 | 409 | 6 | 197 | 213 | 408 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 900 | 1 900 | 1 875 | 1 875 | 1 875 | 1 875 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 922 | 1 900 | 1 875 | 1 875 | 1 875 | 1 875 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 25 | 0 | 223 | 0 | 13 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 883 | 873 | 864 | 1 053 | 620 | 707 | – | – |
| Kassa och bank | 193 | 308 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 076 | 1 181 | 864 | 1 053 | 620 | 707 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 998 | 3 081 | 2 739 | 2 928 | 2 495 | 2 582 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 227 | 1 118 | 1 112 | 915 | 702 | 294 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 233 | 1 527 | 1 118 | 1 112 | 915 | 702 | – | – |
| Eget kapital | 1 337 | 1 631 | 1 221 | 1 216 | 1 019 | 806 | – | – |
| Obeskattade reserver | 259 | 580 | 431 | 431 | 347 | 257 | – | – |
| Långfristiga skulder | 400 | 569 | 515 | 560 | 207 | 771 | – | – |
| Leverantörsskulder | 28 | 21 | 23 | 0 | 6 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 96 | 127 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 002 | 302 | 571 | 721 | 922 | 748 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 998 | 3 081 | 2 739 | 2 928 | 2 495 | 2 582 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,5 % | 67,9 % | 57,1 % | 53,2 % | 51,9 % | 39,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 107 % | 392 % | 151 % | 146 % | 67 % | 94 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −63,7 % | 42,6 % | 3,2 % | 26,1 % | 29 % | 55,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −64,2 % | 41,8 % | 1 % | 24,8 % | 27 % | 51 % | 13 % | 4,3 % |
| Omsättningstillväxt | −70,1 % | 72,8 % | −31,5 % | 1,4 % | −2,1 % | −21,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 % | 25,1 % | 0,5 % | 16,2 % | 20,9 % | 50,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 478 tkr | 799 tkr | 462 tkr | 674 tkr | 665 tkr | 1 358 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 900 tkr | 1 900 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 900 tkr | 1 900 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 7 tkr | 409 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 7 tkr | 409 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −409 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 409 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 337 tkr | 1 631 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 7 tkr | 409 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 321 tkr | −149 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 625 tkr | 625 tkr |
| Forslag disposition | 1 233 tkr | 1 527 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 233 tkr | 1 527 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 22 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 74 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 52 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 119 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 423 tkr | 229 tkr |
| Periodiseringsfonder | 259 tkr | 580 tkr |
| Reservfond | 4 tkr | 4 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 400 tkr | 569 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 139 tkr | 219 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 551 tkr | 51 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
H. Bengtsson Bygg & Fastighetsförvaltning ABHuvudarbetsställe
Svärmarevägen 2, 311 79 Falkenberg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556585-9104
Registreringsdatum
21 mars 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falkenberg, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Övriga registrerade namn
2 st
- Kök och Inredning i Falkenberg – särskilt företagsnamn, registrerat 26 november 2002. För den del av verksamheten som avser montering av kök.
- Bygg och Inredning H. Bengtsson – särskilt företagsnamn, registrerat 26 november 2002. För den del av verksamheten som avser inredningsarbeten.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.