H.Kindblom AB
559085-3809Aktiebolagreg. 2016
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
829 tkr
Resultat efter fin. poster
88 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
S:t Ansgars Väg 10 B, 169 51 Solna
Postadress
S:t Ansgars Väg 10 B, 169 51 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Konst, illustrationer, tatuering, bygg och PR, konsultation inom ovanstående områden. Konst- och tatueringsrelaterade produkter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | −32 tkr | 374 tkr |
| 2020 | – | −35 tkr | 214 tkr |
| 2021 | – | 37 tkr | 152 tkr |
| 2022 | – | −3 tkr | 51 tkr |
| 2023 | 575 tkr | 48 tkr | 64 tkr |
| 2024 | 699 tkr | −36 tkr | 29 tkr |
| 2025 | 829 tkr | 88 tkr | 103 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 60,5 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 10,6 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt 18,6 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 829 | 699 | 575 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Rörelseintäkter | 829 | 699 | 575 | 0 | 10 | – | – |
| Handelsvaror | 51 | 19 | 18 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 158 | 160 | 115 | 3 | 12 | 18 | 19 |
| Personalkostnader | 532 | 556 | 394 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 17 | 13 |
| Rörelsekostnader | 741 | 735 | 526 | 3 | 12 | 35 | 32 |
| Rörelseresultat | 88 | −36 | 49 | −3 | −2 | −35 | −32 |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 0 | 0 | −46 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −1 | 0 | −0 | 0 | 39 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 88 | −36 | 48 | −3 | 37 | −35 | −32 |
| Resultat före skatt | 88 | −36 | 48 | −3 | 37 | −35 | −32 |
| Skatt på årets resultat | 13 | 0 | 10 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 74 | −36 | 38 | −3 | 37 | −35 | −32 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 55 | 72 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 78 | 78 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 132 | 149 |
| Kundfordringar | 41 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 52 | 0 | 0 | 51 | – | – | – |
| Kassa och bank | 118 | 99 | 159 | 0 | 154 | 103 | 556 |
| Omsättningstillgångar | 170 | 99 | 159 | 51 | 154 | 103 | 556 |
| Summa tillgångar | 170 | 99 | 159 | 51 | 154 | 235 | 706 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 | 39 | 1 | 4 | 64 | 199 | 356 |
| Fritt eget kapital | 78 | 4 | 39 | 1 | 102 | 164 | 324 |
| Eget kapital | 103 | 29 | 64 | 51 | 152 | 214 | 374 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 15 | 0 | 3 | – | – |
| Leverantörsskulder | 25 | 1 | – | – | – | 0 | 9 |
| Skatteskulder | 13 | 10 | 10 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 67 | 71 | 79 | – | 0 | 21 | 332 |
| Summa eget kapital och skulder | 170 | 99 | 159 | 51 | 154 | 235 | 706 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | −100 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60,5 % | 29 % | 40,5 % | 100 % | 98,2 % | 91,2 % | 53 % |
| Kassalikviditet | 253 % | 141 % | 201 % | – | – | 495 % | 168 % |
| Rörelsemarginal | 10,6 % | −5,1 % | 8,5 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 10,6 % | −5,1 % | 8,4 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 18,6 % | 21,6 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 72,1 % | −123,9 % | 59 % | −5,7 % | 24,6 % | −16,3 % | −8,6 % |
| Omsättning per anställd | 829 tkr | 699 tkr | 575 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 74 tkr | −36 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 74 tkr | −36 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 36 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −36 tkr | 38 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 103 tkr | 29 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 74 tkr | −36 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 78 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 78 tkr | 4 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 2 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 29 tkr | 59 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
H.Kindblom ABHuvudarbetsställe
S:t Ansgars Väg 10 B, 169 51 Solna
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559085-3809
Registreringsdatum
16 november 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.120 – Bildkonst
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.