H. Lindmark Holding AB
559093-1274Aktiebolagreg. 2016
Djursholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
35 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lokevägen 7, 182 61 Djursholm
Postadress
c/o Helena Lindmark, Lokevägen 7, 182 61 Djursholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier, äga och förvalta fast och lös egendom ävensom därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | 67 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −55 tkr | 67 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 384 tkr | 94 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 114 tkr | 94 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 35 tkr | 94 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 | 12 | 1 | 55 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 | 12 | 1 | 55 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −5 | −12 | −1 | −55 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 40 | 126 | 385 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 40 | 126 | 385 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 35 | 114 | 384 | −55 | 0 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | −35 | −114 | −350 | 55 | 15 | – | – |
| Resultat före skatt | −0 | 0 | 34 | 0 | 15 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 7 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −0 | 0 | 27 | 0 | 15 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 690 | 7 864 | 13 579 | 19 025 | 26 963 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 690 | 7 864 | 13 579 | 19 025 | 26 963 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 20 | 35 | 55 | 15 | – | – |
| Kassa och bank | 20 | 20 | 41 | 41 | 50 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 21 | 41 | 76 | 96 | 65 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 711 | 7 904 | 13 654 | 19 121 | 27 028 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 44 | 44 | 17 | 17 | 2 | – | – |
| Fritt eget kapital | 44 | 44 | 44 | 17 | 17 | – | – |
| Eget kapital | 94 | 94 | 94 | 67 | 67 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 607 | 7 793 | 13 543 | 19 044 | 26 951 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 7 | 7 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 17 | 17 | 10 | 10 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 711 | 7 904 | 13 654 | 19 121 | 27 028 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2 % | 1,2 % | 0,7 % | 0,4 % | 0,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 211 % | 238 % | 443 % | 961 % | 650 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | 0 % | 28,8 % | 0 % | 22,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 3 473 tkr | 3 473 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 3 473 tkr | 3 473 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −207 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −207 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 0 | −27 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 0 | 27 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 94 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −207 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 12 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 1 217 tkr | 4 391 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 1 217 tkr | 4 391 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 126 tkr | 385 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 3 300 tkr | 6 100 tkr |
| Forslag disposition | 44 tkr | 44 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 44 tkr | 44 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 35 tkr | 114 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 744 | 8 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 4 607 tkr | 7 793 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
H. Lindmark Holding ABHuvudarbetsställe
Lokevägen 7, 182 61 Djursholm
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559093-1274
Registreringsdatum
21 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Danderyd, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.